Фейк: Відео вакцинації Зеленського від COVID-19 – постановочне

Президент України Володимир Зеленський був вакцинований 2 березня 2021 року під час відрядження на схід України разом із військовослужбовцями. Згідно з процедурою вакцинації від COVID-19, для щеплення використовуються дві голки: одна для набору вакцини в шприц, а друга – для здійснення ін’єкції. 

В українському сегменті соціальної мережі Facebook і в російських ЗМІ поширюється інформація про те, що «відео, де президент України Володимир Зеленський робить укол індійською вакциною від коронавірусу, виявилося постановочним». Єдиний аргумент – різний колір ковпачків голки під час набору і введення вакцини на відео. Насправді ж процедура використання двох окремих голок при вакцинації препаратом Covishield є стандартною і застосовується з метою зниження ризиків інфікування.

Джерелом інформації щодо нібито постановочного відео стало відео з YouTube-каналу колишнього нардепа регіонала Олексія Журавка. Раніше його вже викривали на виробництві фейків, зокрема про нібито початок репресій проти вчителів історії в Україні. Цього разу Журавко перемонтував відео з вакцинації Зеленського, залишивши лише 35 секунд із більш ніж 2 хвилин повного відео. Також Журавко акцентував увагу на тому, що забір вакцини проводився за допомогою шприца з синім ковпачком, а введення – з фіолетовим. З цього він зробив висновки, що «Зеленський обдурив українців».

В дійсності, Зеленського було вакциновано таким же чином, як зазвичай роблять вакцинацію препаратом Сovishield. Згідно протоколу МОЗ, з метою зниження ризиків інфікування при проведенні щеплення, за виключенням індивідуально розфасованих вакцин (тобто таких, що знаходяться у шприц-тубі), використовуються дві окремі голки – одна для здійснення розведення і / або набору у шприц імунобіологічного лікарського засобу і друга – для проведення безпосередньо ін’єкції.

Відповідно до роз’яснення МОЗ України, необхідність використання двох голок під час вакцинації обумовлена ​​низкою факторів. По-перше, в процесі проколу флакона голка затуплюється, в результаті чого ін’єкція стає більш болючою і травматичною. По-друге, в процесі проколу, забору лікарського засобу та вилучення голки, вона може потенційно контамінуватися (забруднитися) мікроорганізмами, які перебувають в повітрі або медичний працівник може до неї випадково доторкнутися, що також потенційно здатне призвести до контамінації (забруднення). По-третє, в процесі проколу флакона на кінчик голки можуть потрапляти невеликі частинки гумової кришки, якою флакон закритий, а при потраплянні в м’яз під час ін’єкції ці частинки можуть призвести до нагноєння.

На повному, незмонтованому відео прес-служби ОПУ видно, як медпрацівниця підготувала дві голки – з синім та фіолетовим ковпачком. Далі вона набирає вакцину Covishield у шприц із синім ковпачком голки, а вже на кушетці, де сидить Володимир Зеленський, лише змінює голку (з фіолетовим ковпачком), а не сам шприц із набраною вакциною.