Місцеві вибори 25 жовтня: як правильно заповнювати бюлетені

Вибори відбуватимуться з дотриманням протиепідемічних норм.

25 жовтня 2020 року в Україні відбудуться місцеві вибори, які проводитимуться за новим виборчим законодавством, оскільки від 1 січня 2020 року набув чинності Виборчий кодекс, а Закон “Про місцеві вибори” практично втратив чинність.

Як проголосувати, який вигляд матиме бюлетень і де ставити “галочку”— ТСН.ua зібрав найголовніше, що потрібно знати виборцям.
Як правильно заповнювати новий бюлетень

Як пояснила голова правління Громадянської мережі “ОПОРА” Ольга Айвазовська, голосування за сільських та селищних голів буде традиційним: потрібно буде просто поставити галочку або хрестик навпроти прізвища.

А ось територіальні виборчі списки дещо відрізнятимуться. У кожному бюлетені буде дві колонки, які необхідно заповнити. У першій колонці ліворуч – список партій. Там треба буде позначити (поставити галочку або хрестик), яку політсилу ви підтримуєте. Праворуч буде перелік депутатів. І тут уже ви зможете конкретизувати, кого саме з обраної вами партії ви хотіли б бачити серед депутатів, вписавши номер обраного зі списку. Якщо такий номер не вказати, то буде врахований тільки голос за партію. Цифри необхідно вписувати у спеціально розкреслений трафарет, а номер кандидата має бути точним, тобто не 1, а 01.

бюлетені

Скільки виборець отримає бюлетенів

Кількість виданих одному виборцю бюлетенів залежатиме від населеного пункту, де мешкає людина. У випадку одномандатної мажоритарки виборець голосує за кандидата, багатомандатної — за партію та кандидата в депутати від цієї партії в одному бюлетені.

Як зазначає громадянська мережа “ОПОРА”, в їхній більшості виборець отримає 4 бюлетені. Наприклад, жителі населених пунктів, де нараховують до 10 тисяч виборців, отримають 4 бюлетені. Вони голосуватимуть за:

● голову населеного пункту (в цьому випадку сільського голову);

● депутатів відповідної ради (в цьому випадку депутатів сільської ради);

● депутатів районної ради;

● депутатів обласної ради.

Для голосування за сільського голову буде бюлетень тільки із зазначенням кандидатів, а для голосування за районну та обласну ради виборець отримає бюлетень нової форми, де потрібно буде обрати партію, а в сусідньому квадраті вписати цифри, що позначають номер кандидата цієї самої партії зі списку праворуч.

Громадяни, які проживають у населених пунктах від 10 тисяч і більшою кількістю виборців, теж отримають 4 бюлетені. В одному з них треба буде обирати серед прізвищ кандидата на посаду міського голови, а в інших – проголосувати за партію і в сусідньому осередку вписати номер кандидата від цієї самої партії.

Який вигляд матимуть бюлетені

24 вересня на своєму засідання Центральна виборча комісія затвердила форму та колір бюлетенів, які використовуватимуться на місцевих виборах цієї осені. Так, бюлетені розрізнятимуться за кольорами таким чином:

● блакитного кольору – з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласної ради;

● світло-зеленого кольору – з виборів депутатів районної ради;

● світло-жовтого кольору – з виборів депутатів міської ради;

● світло-сірого кольору – з виборів депутатів районної у місті ради;

● кремового кольору – з виборів депутатів сільської, селищної ради;

● світло-рожевого кольору – з виборів сільського, селищного, міського голови.

Раніше ми розповідали, на що ідуть політики заради перемоги на місцевих виборах

Інші питання місцевих виборів 2020 читайте тут