Нової «ядерної катастрофи» слід очікувати в Україні – в Ужгороді нібито «безслідно зникло» джерело радіоактивного випромінювання. Відповідно до інформації, першоджерелом якої став Телеграм-канал «Сварщики», з Ужгородського національного університету нібито викрадено джерело іонізуючого випромінювання (швидких нейтронів) ДШН-7 (рос. ИБН-7), яке використовували у науково-навчальних цілях. Анонімний бот каналу запевняє, що «резонансна подія» може вплинути не тільки на Україну, а й на її західних партнерів, оскільки ядерна установка не тільки може використовуватися «з лихими намірами», а й обов’язково «буде контрабандою вивезена» в одну з чотирьох країн Євросоюзу – Румунію, Угорщину, Словаччину або Польщу.
Телеграм-канал позиціонує себе як «новинне медіа про погрози й успіхи Росії в зовнішній і внутрішній політиці». Пост про «викрадення джерела радіоактивного випромінювання в Ужгороді» набрав понад 50 тисяч переглядів і був розповсюджений маргінальними російськими ЗМІ впродовж ночі. У своїй «сенсаційній новині» автор публікації не наводить жодних доказів «факту викрадення» ДШН-7, а також не вказує, яким чином ця інформація «опинилась у розпорядженні» російського Телеграм-каналу. Загалом бот у своїх публікаціях часто посилається на сумнівні або «анонімні» джерела інформації, а також постійно цитує кримські «російські» канали, групи з так званих «ЛДНР», а також великі російські пропагандистські медіа – РІА Новини й Федеральне агентство новин. Більша частина публікацій каналу присвячена «терористичній діяльності» України, «причетності НАТО» до поширення коронавірусу й іншим конспірологічним теоріям.
В Україні дійсно в досить великій кількості використовуються джерела іонізуючого випромінювання. Вони набули широкого застосування в медичній сфері, у сферах ядерної енергетики, промисловості, геології, військово-промисловому комплексі, а також у наукових дослідженнях. В Україні всі підприємства й організації, що використовують у роботі джерела іонізуючого випромінювання, зобов’язані отримати відповідну ліцензію від Державної інспекції ядерного регулювання й чимало інших дозвільних документів.
Відповідно до даних, в Західній Україні у 2019 році використовувалося 358 різних установок із випромінюванням, однак Ужгородський національний університет не мав дозвільної ліцензії на використання яких-небудь джерел. Тобто в навчальному закладі не було ніякого активного ДШН, про «викрадення» якого з радістю написали російські медіа. Також агітпроп заявляє, що незабаром «украдений ДШН» «контрабандою вивезуть» до країн Євросоюзу. Однак всі пункти контролю в’їзду та виїзду оснащені спеціальним устаткуванням, що допомагає виявити незаконні поставки радіоактивних матеріалів. У 2019 році на західних кордонах України було виявлено три таких випадки. Вилучені радіоактивні матеріали передали у спеціальне сховище «Радон».
Той, хто описував характеристики джерела, також не має жодного уявлення про ядерну фізику. У повідомленні сказано, що «украдений» в Ужгороді ДШН-7 нібито має активність 2,5 х 110 Бк, однак такі дані в цьому випадку незастосовні, оскільки стандартне джерело цього типу має 2,5х1010 Бк – це одиниця виміру, що використовується для випадкових процесів розпаду радіонуклідів (стор. 46). Тобто автор повідомлення примудрився зменшити дані в мільйони разів. Більше того, у повідомленні йдеться про те, що ДШН-7 випущено в 1991 році, в той час як на сайті російського «Маяка», який виробляє такі джерела, сказано, що максимальний строк служби ДШН цього типу – 10 років. Після чого джерела швидких нейтронів відправляють на захоронення.
Пророкування «другого Чорнобиля» в Україні для російського агітпропу стали однією з основних тем для спекуляцій. У 100% таких публікацій інформація виявляється гіперболізованим фейком, який обіцяє Україні «апокаліпсис» у сфері ядерної енергетики.
Щодо інших фейків російського агітпрому читайте тут.