Офіційний Ватикан змінив свою риторику стосовно війни в Україні після суттєвого резонансу в середовищі українських католиків

У відеозверненні до учасників наради, присвяченої мирному плану Володимира Зеленського з досягненню миру в Україні, що відбулася 28-29 жовтня на Мальті, Державний Секретар Святого Престолу висловив підтримку України у вирішенні гуманітарних питань, а також готовність Ватикану продовжувати зусилля, «спрямовані на полегшення страждань українського народу та повернення полонених і дітей в Україну».

Коментуючи цю ініціативу, попередні раунди якої відбулися в Копенґаґені (5 червня 2023) та Джидді (5-6 серпня 2023), кардинал Паролін зазначив, що це «похвальні зусилля, які заслуговують на підтримку» не лише через те, що спрямовані на пошук конкретних відповідей щодо виправлення шкоди, заподіяної війною, але й тому що «заохочує нас не розглядати збройне протистояння як неминучий інструмент для вирішення конфліктів». «Адже це саме та основоположна істина, яку Святий Престол неодноразово проголошував перед обличчям воєн, що роздирали світ у найновіші періоди історії. Заклик до миру з безпрецедентною наполегливістю поновлював Папа Франциск, як у своїх незліченних виступах, так і через дії на підтримку України», – нагадав він, вказуючи на те, що участь представників численних держав і міжнародних організацій свідчить про те, що «ми не змирилися з трагедією, яка розгортається на наших очах, і що ми маємо мужність дивитися їй у вічі». «Пошук рішення – це відповідальність не лише України, але й спільна відповідальність», – наголосив очільник ватиканської дипломатії.

Кардинал Паролін зауважив, що чимало міжнародних суб’єктів докладають зусилля для того, щоб «Україна змогла захистити цілісність своєї території, забезпечити своїм громадянам безпеку та необхідні для життя речі, а також досягти бажаного миру», однак визнав, що до цього ще далеко, а тому потрібні ще більші та креативні «зусилля на всіх рівнях», щоб долати перешкоди та відкрити шляхи, які здаються неприйнятними або неможливими.

«Беручи до уваги свою природу і місію та залишаючи політичні питання на розсуд держав, що є їхньою прерогативою, Святий Престол закликає поважати міжнародне право, особливо щодо територіальної цілісності, та заохочує всі ініціативи, спрямовані на пошук справедливого і стабільного миру в Україні», – додав він. А щодо мирного плану, який є предметом розгляду конференції, Державний Секретар запевнив підтримку Святого Престолу «у вирішенні гуманітарних питань, таких як продовольча безпека та збереження довкілля», як також готовність «продовжувати свої зусилля, спрямовані на полегшення страждань українського народу та повернення полонених і дітей в Україну».

Нагадаємо, що наприкінці серпня католицьке середовище України сколихнула хвиля обурень, спричинених окремими висловлюваннями Папи Римського Франциска, що мали місце під час телемосту 25 серпня в рамках всеросійської зустрічі католицької молоді.

Зокрема, під час участі у заході Папа сказав: «Ви — нащадки великої Росії: великої Росії святих, правителів, великої Росії Петра І, Катерини ІІ, тієї імперії — великої, освіченої, (країни) великої культури та великої людяності».

Об’єктивні історичні джерела ідентифікують згаданих Його Святістю монархів як жорстоких і деспотичних управителів, що вели аморальне сімейне життя і пролили багато людської крові через імперські амбіції.

Беручи до уваги непоодинокі випадки браку компетентної інформації, що залучалась до висловів Його Святості про російсько-українську війну, можна прийти до висновку про неналежну роботу інформаційно-публіцистичного відділу Ватикану, що займається формуванням і рецензуванням текстів очільника католицької Церкви. Така некомпетентність, на думку вірян та духовенства, шкодить не лише авторитету Папи, але й глибоко зранює довіру до неї.

Внаслідок суспільного резонансу, 4 вересня прес-служба Ватикану заявила, заявив, що слова Папи Римського Франциска про «велику Росію» були невдало сформульовані. В повідомленні зазначалось, що Понтифік не мав на меті виправдовувати імперіалізм, головним його наміром було нагадування молодим росіянам про велику культурну спадщину, а не політичну.