Контрнаступ ЗСУ. Нові методички для роспропаганди

До контрнаступу готуються не лише Збройні Сили України, а й російська пропаганда. Російська влада не очікує нічого доброго від майбутнього контрнаступу українських військових і тому заздалегідь готує інформаційний простір для своїх громадян з метою «зменшення потрясінь».

Журналісти опозиційного російського видання «Медуза» отримали доступ до нової інструкції, складеної адміністрацією Путіна для російських пропагандистів. Інструкція, відома як «темник», містить рекомендації щодо висвітлення можливого українського контрнаступу та «правильного» підходу до повідомлень про можливі невдачі російської армії. У документі журналістам рекомендовано не знижувати очікувань щодо контрнаступу та не стверджувати, що Київ не готовий до такого кроку. Замість цього, провладним ЗМІ пропонується акцентувати увагу на тому, що Україна отримує підтримку від Заходу та не розкручувати тему витрат російського бюджету на «відновлення інфраструктури» окупованих районів України. В «методичці» також наголошено на необхідності поширювати ура-патріотичні  новини про ремонти у школах, дитячих садках і лікарнях міст Росії, а інформації щодо підготовки до параду 9 травня уникати. Такі заходи відображають обурення Кремля витратами на українські території при наявності проблем у Росії, як це сталося з «відновленням» Криму.

Коригування росією інформаційного висвітлення військових подій в Україні означає зміну способу, яким російські ЗМІ та офіційні особи представляють ці події, з метою досягнення політичних та пропагандистських цілей. У даному випадку, коригування висвітлення має на меті змінити уявлення російської громадськості про ситуацію на Донбасі та в Україні загалом, а також забезпечити підтримку влади диктатора.

За інформацією видання «Медуза», кремлівська верхівка в такий спосіб може коригувати інформаційне висвітлення військових подій у різних напрямках залежно від того, як розвиватиметься ситуація на Донбасі. Якщо Україна досягне успіху в контрнаступі, Z-пропагандисти мають переконливо пояснювати російському населенню, як «друга армія світу» намагалися стримати натиск супротивника і лише поставки зброї зі США та Європи дозволили ЗСУ досягти «скромних успіхів», що не такі вже й розгромні.

Такого роду «темники» – це лише нова складова попередніх інформаційно-психологічних спецоперацій зі спроб росії спровокувати панічні настрої серед українців. Раніше у розпорядженні журналістів уже опинялися подібні кремлівські методички, що доносили пропагандистам, як «правильно» підбивати підсумки року, розповідати про воєнний стан та мобілізацію у росії або коментувати висловлювання путіна про досягнення мети демілітаризації України. Наразі роспропаганда націлена на поширення фейків про нібито «конфлікт» між Президентом України В. Зеленським і Головнокомандувачем ЗСУ В. Залужним, «корупцію» у військах, «неякісну» військову техніку, яку передають західні партнери тощо

Крім того, поширення «темників» може бути підготовчим етапом до оголошення закінчення війни та наказу російським військам на окупованих територіях України вступити до режиму глухої оборони.

Ця інформація дійсно може бути частиною російської пропаганди, спрямованої на дестабілізацію ситуації в Україні та створення негативних настроїв серед населення. Російська державна машина часто використовує різні методи, включаючи розповсюдження фейкових новин та дезінформації, щоб досягти своїх політичних цілей.

Тому важливо ретельно перевіряти інформацію та не вірити всяким чуткам, що з’являються в соціальних мережах та інших медіа. Найкраще довіряти перевіреним джерелам та фахівцям, які мають досвід у розумінні та аналізі політичних процесів.

Уникнення кремлівським рупором висвітлення заходів із нагоди 9 травня пов’язане з тим, що російська влада не може гарантувати безпеку заходів і змушена погодитися на відмову від свята в кількох регіонах росії. В свою чергу рішення скасувати традиційну ходу «безсмертного полку» у москві та інших містах обумовлене побоюванням, що цей захід прийме антивоєнний характер, коли поряд із портретами рідних, загиблих у Другій світовій війні, росіяни понесуть портрети загиблих на війні в Україні. Крім того, у параді на красній площі братиме участь менше сучасної техніки, ніж минулого року, що створить додатковий деморалізуючий ефект.

В такий спосіб кремль намагається створити інформаційний простір для виправдання перед своїми громадянами нової поразки рф через український контрнаступ. Це робиться з метою максимально стримати падіння рейтингу довіри до Путіна. Однак російське суспільство все складніше переконувати в ефективності «спецоперації» та успішному майбутньому країни за нинішнього керівництва.