Релігія – зброя в руках РФ у війні проти України

В той час, коли Москва використовує підконтрольну УПЦ МП для дискредитації України, військові та окупаційні адміністрації рф піддають репресіям різні релігійні групи в Україні.

За час війни проти України росія не лише проводить репресії за ознакою релігійної приналежності на окупованих територіях, але й використовує релігійну тематику для дискредитації України. Так, відповідно до звіту американського Інституту вивчення війни (ISW), від початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року російські військові або окупаційна влада вчинили щонайменше 76 актів релігійних переслідувань. Зокрема, були закриті, націоналізовані або примусово переведені до юрисдикції РПЦ щонайменше 26 місць богослужінь, вбито або захоплено не менше 29 священників та релігійних лідерів, пограбовані, осквернені чи навмисно знищені щонайменше 13 культових споруд на окупованих територіях.

«Випадки релігійних репресій є непоодинокими інцидентами, а радше частиною цілеспрямованої кампанії з систематичного викорінення «небажаних» релігійних організацій в Україні та просування Московського патріархату», – зауважують в інституті.

Найбільше репресіям піддаються священники та віряни Православної церкви України (ПЦУ). 34 відсотки відомих випадків релігійних переслідувань були спрямовані саме проти ПЦУ, попри те, що кремль позиціонує себе «захисником християнства загалом і східного православ’я зокрема». В ISW вважають, що рф проводить спрямовану компанію з її знищення.

Численних утисків зазнають також інші конфесії, «які є виразно українськими за культурою», зокрема Українська греко-католицька церква (УГКЦ). Багато повідомлень надходить і про переслідування протестантів. 34 відсотки утисків стосувалися саме протестантів, найбільше – баптистів (13 відсотків).

В ISW також вважають, що Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) є повністю підконтрольною кремлю частиною РПЦ та «інструментом російської гібридної війни».

З одного боку, деякі представники УПЦ МП прямо підтримували війська РФ і після вторгнення в 2014 році і в 2022 році, надаючи свої споруди під військові склади, гарнізони, польові госпіталі та навіть бойові позиції. З іншого боку, попри релігійні репресії на окупованих територіях Москва намагається представити УПЦ МП як жертву «політичних репресій» з боку України. Кремль використовує цю інформаційну операцію, щоби звинуватити Україну в релігійній нетерпимості до Московського патріархату та отримати прихильність релігійних громад у всьому світі.

Як бачимо, напередодні православного Великодня, який відзначатиметься 16 квітня, росія знов «закликає до перемир’я», так само, як робила це на Різдво. Відмова ж Києва сприятиме інформаційній операції РФ щодо так званих «релігійних утисків» в Україні.

Водночас аналітики ISW наголошують, що жоден комбатант не зобов’язаний погоджуватися на припинення вогню з релігійних чи будь-яких інших міркувань. Кремль тим самим не продемонструє більшої відданості захисту християнства чи християнських цінностей і не продемонструє, що Київ відкидає ці цінності. путін лише вкотре продемонструє свій цинізм.