В приміщенні словацького Консульства в Ужгороді провели важливий для національних меншин Закарпаття захід

20 лютого 2023 року, Закарпатське обласне культурно-просвітнє товариство словацьких жінок «Довіра», за підтримки Генерального консульства Словацької Республіки у міста Ужгород, в приміщенні Консульства провели важливий для національних меншин Закарпаття захід під назвою «Fašiangová besiedka» – повідомила у своїй сторінці «Фейсбук» керівниця словацької організації Яна Дудаш-Рижик.

Основною метою заходу стало знайомство зі словацькою культурою  та її традиціями, а також дружня зустріч із іншими представниками національних меншин, які компактно проживають на території Закарпатської області. Лозунг зустрічі – «війна у нас відібрала час веселощів, але не надію на перемогу, війна нас розтрусила по світі, але не забрала у нас відчуття бути вдома мати свою Батьківщину, тому потрібно гуртуватися та об’єднуватися для перемоги».

Згідно повідомлення, на запрошення керівниці організації у заході прийняли участь багато лідерів національних меншин Закарпаття, серед яких голова громадської спілки «Закарпатське товариство угорців» Борис Вашкеба, голова правління громадської організації «Крайове товариство Подкарпатських русинів», член Світової Ради Русинів від України Михайло Бобинець, представник спілки «Союз русинських письменників» Михайло Чикивдя, головний рабин міста Ужгорода та Закарпатської області Вільгельм Менахем-Мендель, представник на Закарпатті Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є» Юрій Галперт, представник ромської громади Закарпаття, голова Закарпатського обласного благодійного фонду «Благо» Елеонора Кулчар, голова «Товариства польської культури Закарпаття» імені Гнєви Волосєвич Тереза Проць.

Також, захід відвідали місцеві посадовці та іноземні гості, серед яких консулка Генерального Консульства Словацької Республіки в місті Ужгород Габріела Станкова, радник прем’єр-міністра Словаччини з питань транскордонного співробітництва з Україною Едуард Бураш, Представник МЗС України в місті Ужгород Іван Лукачук, заступник керівника Департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій – начальник Управління національностей та релігій Закарпатської обласної ради Олександр Лях.

Під час заходу лунали словацькі народні колективи «Гаклірка» та «Руменок», а по завершенню заходу в Консульстві для гостів був накритий святковий фуршет.

Лідери нацменшин поділилися та обговорити важливі та нагальні питання, які стоять перед їх організаціями у цей нелегкий для всієї країни час, коли росія пішла зброєю проти українського народу. Але, за ловами Яни Дудаш-Рижик – «незважаючи на війну в країні та на те жахіття, яке щоденно робить російський агресор нам всім потрібно гуртуватися та об’єднуватися для перемоги».

Учасники зустрічі підбадьорювали один одного та прийшли до одніє ї позиції – «немає у нас в Закарпатті та Україні в цілому будь-яких утисків чи порушень прав та свобод національних меншин, ми є дружніми між собою та готові долати будь-які труднощі, тому ми сильні та непереможні».

Окремо, Яна Дудаш-Рижик повідомила, що на захід було запрошено гостя із міста Київ, а саме голова угорської громади Києва та Київської області Тібор Томпа, який нажаль через брак часу не зміг бути присутнім, але пообіцяв обов’язково приїхати іншим разом. Не зважаючи на те, що пан Тібор Томпа не приїхав, він надіслав пані Яні листа-звернення до учасників заходу, який мав такий зміст:

«Вельмишановне панство!

Угорська громада  Києва та Київської області виражає Вам свою повагу стосовно особистого Запрошення мене до Вашого заходу. На жаль, ми знаходимось досить далеко, на відстані 1000 кілометрів один від одного, але це не заважає нам підтримати Вас, у Ваших починаннях стосовно збереження етнічного багатства нашої, спільної Батьківщини України.

З нагоди, хочу Висловити подяку від нашої, угорської громади в Україні Словаччині, її уряду  та її народу у всіх тих починаннях та діях яких вона здійснювала та здійснює неабияку допомогу та підтримку у всіх сферах, гуманітарних та інших допомогах стосовно України у ці, доленосні часи для нашої Батьківщини, України. Велике спасибі за це Словаччині її уряду та народу!

Для Угорської громади Києва та Київської області на сьогодні, найбільшим викликом є варварська, нелюдська Російська агресія, яку ми відчули  з початку рашистської агресії з 24 лютого 2022 року і відчуваємо щоденно під час їх постійних атак ракетами та дронами по нашій громаді.

Члени нашої, Угорської Громади, активно боронять Україну на Східних та Південних рубежах від рашистської навали, за що їм честь і хвала. 400 українських захищають сьогодні Україну, а 12 угорських українців вже віддали своє життя за нашу Батьківщину з моменту, тотальної, агресії, терористичної Росії з 24 лютого 2022 року.

Угорська Громада в Україні яка налічує більш ніж 150 тисяч представників, ніколи не зазнавала ніяких утисків в Україні і має на сьогодні найбільш масивну, організовану систему освіти в Україні з усіх національних меншин, і все це забезпечила Україна, де більш ніж 20 тисяч учнів навчаються угорською мовою в більш ніж 100 закладів освіти України і це тільки на Закарпатті.

Також хотілось би відмітити, що недавно прийнятий Закон України про Національні меншини (спільноти) повністю відповідає Рамковій Конвенції про захист національних меншин та Європейській Хартії регіональних мов, і це не тільки захищає мову, культуру, традиції національних меншин нашої неньки України, але забезпечує і їх повноцінну інтеграцію в  сучасне, глобалізоване суспільство і після її імплементації Україна безупинно буде неподільною, складовою частиною, передовою країною Європейського Союзу, яка захистила Європу та її загальнолюдські, Європейські цінності.

Шановні учасники Словацького форуму «Fašiangová besiedka»!

 Ми з Вами єдині як і Україна, незалежно від етнічної приналежності, і я бажаю Вам від всіх нас творчої наснаги, найшвидшої перемоги!

Слава Україні!».

Зазначений лист, ще раз засвідчив, що всі представники національних меншин в Україні дружні та не відчувають утисків, які лунають у проросійських ЗМІ, які намагаються посіяти паніку та дестабілізувати ситуацію. Пан Тібор Томпа висловив вдячність Словаччині її уряду та народу за неабияку допомогу та підтримку у всіх сферах, гуманітарних та інших допомогах стосовно України, а також засудив тотальну терористичну агресію росії. Надісланий лист-привітання, пані Яна передала консулу Генерального Консульства на згадку.

Зустріч також відвідали журналісти телеканалів «Суспільне: Ужгород» та «21 Ужгород», які поспілкувалися із учасниками заходу.

Вкінці зустрічі, символічно всі учасники зробили фото на згадку та в черговий раз засвідчили тісну співпрацю між собою.