Нова хвиля: В Угорщині запустили фейк про полонених закарпатських військових, яких Росія передасть Орбану

В Угорщині, переважно через соцмережі, поширилась інформація, що нібито українських військовополонених з-поміж угорської меншини Закарпаття російські терористи планують передати представникам уряду Орбана. Цей меседж передусім розповсюджували Facebook-сторінки, які відомі своєю антиукраїнською позицією та є постійними розповсюджувачами кремлівської пропаганди.

Журналісти видання Telex.hu дізнавалися звідки взявся цей відвертий фейк та хто стоїть за його поширенням.

З’ясувалося, що одними з перших цю дезінформацію стала розповсюджувати організація Magyar Békekör Egyesület («Угорська спільнота за мир»). Як зазначає видання Telex.hu, це типово проросійське угруповання, чия позиція часто збігається з позицією угорського уряду.

«Було засноване Ендре Шімо на початку 2014 року з метою висловити прагнення угорського народу до миру в розпал української кризи, виступати за автономні права закарпатських угорців, проти використання угорської молоді як гарматного м’яса у війні Києва проти російської меншини на сході України. Ми проводимо громадянську дипломатію проти розміщення в країні американського важкого озброєння і сил НАТО, щоб вони не перетворили її на плацдарм і не втягнули нашу країну у війну проти Росії», – йдеться на сторінці «Угорської спільноти за мир» про їхні програмні цілі.

Сама організація раніше практично була невідома широкому загалу в самій Угорщини, хоча час від часу її представники робили досить гучні заяви — в тому числі виступали проти «шкідливих медичних та економічних заходів» під час боротьби з епідемією коронавірусу. Очолює її 76-річний «журналіст, економіст, експерт з міжнародних відносин» Ендре Шімо (Endre Simó). Утім з 2022 року активізувалися, з початком російської агресії проти України вирішили практично виключно перейматися проблемами закарпатських угорців.

Контекст

28 січня «Угорська спільнота за мир» анонсувала акцію протесту біля посольства України в Будапешті з вимогою до української влади — негайно припинити мобілізацію угорців із Закарпаття.

На маргінальний захід прийшло всього близько десятка осіб віком від 60 років. При цьому журналістів чи блогерів, які висвітлювали подію було набагато більше, ніж власне самих учасників. За даними словацького видання InfoDnes, підготовкою акції займалися представники російських спецслужб із посольства росії в Угорщині, з якими Шімо тісно контактує.

«Ця так звана «акція протесту» є частиною кампанії, спланованої російськими спецслужбами з дестабілізації ситуації в регіоні. І Угорщина, і Російська Федерація мають свої цілі в цій дезінформаційній кампанії. Офіційний Будапешт намагається отримати нові можливості для подальшого втручання в життя Закарпаття. Москва хоче спровокувати чергове протистояння між угорцями та українцями…

Акцію [біля посольства України в Угорщині] проводять ті ж люди, які відкрито співпрацюють з посольством Росії в Угорщині, а їхні лідери також братимуть участь у провладних форумах в Ірані», – повідомили словацькому виданню власні джерела.

Наступна акція угорських проросійських маргіналів під гаслом за «мир з Росією» відбулася 6 грудня 2023 року на площі біля вокзалу Ньюгаті в Будапешті і також зібрала всього з десяток прихильників. Організатором виступила Угорська робітнича партія (A Magyar Munkáspárt), яка вважає себе продовжувачем справи комуністичної Угорської соціалістичної партії (MSZP), єдиної легальної політичної партії в країні до 1989 року. Деякі з учасників мітингу прийшли з російськими прапорами.

буда мітинг


 

Інформацію про полонених українських військових угорського походження, яких нібито російські агресори планують переправити до Угорщини літаком поширив також провладний сайт elemi.hu з посиланням на неназване російське джерело.

Зокрема йшлося про заяву члена громадської ради при міністерстві оборони Росії Ігоря Коротченка. Він нібито повідомив у програмі «60 хвилин» на телеканалі «Росія 1» про те, що нині приймаються рішення, аби «передати угорців, які змушені воювати проти Росії, уряду Віктора Орбана».

«Ми запустимо пряме авіасполучення між Москвою та Будапештом і доставимо до Угорщини всіх угорських військових, примусово мобілізованих українськими силами. Там, я припускаю, уряд Віктора Орбана знайде вихід», – подібні твердження Коротченка цитують й інші угорські ЗМІ.

«Утім подібні заяви є безпідставними і виглядають більше московською військовою пропагандою, ніж реальною інформацією», – зазначає сайт 168.hu.

Видання Telex.hu зв’язалися з Міністерством закордонних справ Угорщини та Берталоном Гаваші, керівником прес-служби Віктора Орбана, щоби переконатися у правдивості фрагмента інтерв’ю російського експерта.

«Ми запитали, чи справді є правдивою новиною про те, що закарпатських військових, які здаються у полон, відпустять додому та передадуть Віктору Орбану, і якщо так, то як це все відбуватиметься. Ми не отримали відповіді від МЗС, але отримали досить лаконічну – від Берталона Гаваші.

«Фейкові новини» – написав прес-шеф», – зазначає Telex.hu.

Цікаво і те, що ця новина з’явилася вперше саме в угорському сегменті розповсюдження фейкової інформації. Отже, ймовірно, є створеною спеціально для «угорського споживача», в тому числі для угорців Закарпаття.

Видання також зазначає, що одне з найважливіших завдань журналістики — перевіряти інформацію, шукати факти, що стоять за різними заявами, і допомагати читачам зорієнтуватися у потоці новин серед яких трапляється багато відверто брехливих і маніпулятивних.

На жаль, в Угорщині переважна більшість ЗМІ контролюється владою та дотримується проурядової позиції, яка часто є антиукраїнською, і також досить часто не гребують прокремлівською пропагандою.

«Геноцид закарпатських угорців»

10 лютого 2023 року угорська інформаційна агенція MTI з посиланням на телеканал hirtv.hu опублікувала матеріал під відверто маніпулятивною назвою «Війна в Україні: на Закарпатті відбуваються мовний геноцид, обмін населенням і навіть етнічні чистки».

Повідомляється, що в прямому ефірі виступив Томаш Гауді-Надь, адвокат, виконавчий директор Національної служби правозахисту та угорський економіст Ласло Богар. Зрозуміло, що мова йшла саме про закарпатських угорців та війну в Україні. Гості програми стверджують, що на Закарпатті нібито відбуваються справжні етнічні чистки, представників нацменшини нібито відправляють на фронт без підготовки, отже навіть угорське громадянство їх не захищає від мобілізації.

Нагадаємо, що у 2014 році угорський депутат від партії «Йоббік» Томаш Гауді-Надь прийшов на сесію ПАРЄ у футболці з написом «Крим законно належить Росії, а Закарпаття належить Угорщині». У своєму виступі він закликав «повернути Закарпаття на угорську карту». А також брав участь у антиукраїнських акціях в Будапешті.

Нині Гауді-Надь називає себе адвокатом та «угорським національним омбудсменом». Він стверджує, що очолювана ним організація підготувала моніторинговий звіт про «порушення прав угорців на Закарпатті», а також документальний фільм «Угорці під пресом на Закарпатті», створений у співпраці зі співробітниками порталу новин PestiSrácok і Національної асоціації кінематографістів Угорщини.

Зазначається, що цей звіт та фільм (з англійськими субтитрами) також надіслано до компетентних органів ООН, ЄС, ОБСЄ та Ради Європи, уряду Угорщини та Президенту України.

Ласло Богар, якого російські ЗМІ називають «вченим-економістом та політологом», також нерідко виступає на підтримку путінської політики і поширює відповідні наративи російського агресора. Нині Богар заявляє, що «на території країни під назвою Україна створена гігантська армія, але до України вона не має жодного відношення». Україну угорський експерт відмовляється визнавати сусідню країну, яка потерпає від війни, незалежною державою.

«Ми не можемо історично пояснити, що таке Україна. Насправді України ніколи не було. Нині немає, а тепер вже точно не буде. (…) Україна – це конструкція», – заявляв угорський економіст раніше, також в ефірі провладного Hír TV.

Фейки чи «свобода слова по-угорськи»

Варто зазначити, що нова хвиля дезінформації про війну в Україні останнім часом буквально захопила частину угорських ЗМІ, наближених до уряду Віктора Орбана. Найчастіше вони поширюють наратив про так звані «утиски угорської спільноти на Закарпатті» та акцент на участі в цьому української влади.

Зокрема у січні 2023 року видання Pesti Srácok без посилання на джерела повідомило, що через великі втрати української армії у селі Страбичово на Мукачівщині нібито розміщуються вагони-рефрижератори з тілами українських військовослужбовців.

Проте якщо основну інформаційну хвилю тоді запустила державна пропагандистська інформаційна агенція ТАСС, то тепер в Угорщині почали виготовляти власні фейки. Як скажімо вийшло з цитатами російського пропагандиста Ігоря Коротченка. Існували вони насправді чи ні в принципі не має великого значення. Адже прокремлівські ЗМІ (а в Росії інших просто офіційно не існує) щодня «продукують» десятки різних новин, що не мають жодного стосунку до реальності. І посилатися на них вже давно є ознакою, як мінімум, непрофесіоналізму або свідомої політики певного видання.

Утім у правлячій верхівці Угорщини досі вважають, що розповсюдження російських наративів є мало не «свободою слова». І продовжують наполягати, що закарпатські угорці нібито потребують негайного захисту від свавілля української влади.

Протести проти мобілізації на Закарпатті

Нагадаємо, що влітку 2014 року одразу в кількох районах Закарпатській області прокотилася хвиля «жіночих протестів» проти мобілізації їхніх чоловіків у зону АТО, на схід України. Особливо активними вони були саме у місті Берегово та Берегівському районі, де мешкає значна частина представників угорської національної меншини. Мітинги та більш радикальні заходи з перекриття основних транспортних артерій, на перший погляд, видавалися стихійними. Однак, скоріш за все, були ретельно спланованими та організованими.

«Я угорець, вже третій місяць на війні. Приїхав на кілька днів, вперше відпустили додому. Жінка, вона у мене українка, назад не відпускає, плаче. Але іду знову. Бо там наші хлопці, мої друзі, в тому числі закарпатці. Мушу їхати, це мої рідні брати. Разом стільки пройшли, не можу їх покинути самих. Наш блокпост біля Амвросіївки в Донецькій області, постійно під обстрілом. Друзям везу все необхідне, що замовляли. Але те, що сьогодні побачив у Берегові пригнічує, з важким серцем буду їхати туди, де потрібно захищати нашу країну від ворогів. Не розуміють люди, що наша країна у великій небезпеці – якщо там не втримаємо, то і до нашого дому біда може прийти…», – ці слова українського військового, який випадково потрапив на такий мітинг у Берегові, цитувало тоді місцеве видання Mukachevo.net.

Нині, під час повномасштабної війни з російськими загарбниками закарпатські військові, в тому числі угорці за національністю, також неодноразово публічно зверталися з лінії фронту, аби донести правдиву інформацію і запобігти панічним настроям серед населення.

Серед них і жінки. Наприклад, ужгородка Тімея Фабіан ‒ стрілкиня 68 батальйону 101 бригади ТрО ЗСУ, а також ‒ скрипалька Закарпатського народного хору. В інтерв’ю вона зазначила, що має угорське походження і її рідна мова — угорська, але вона завжди вважала Україну своєю батьківщиною, «що б про це не говорили».

«Я бачила, як молоді мами в піжамах, з маленькими дітьми на руках, з кульками на ногах, виходили з потягу. Мене це настільки вразило, що я подумала, а що ж буде, якщо це все прийде сюди? Нам вже немає, куди тікати. Я хотіла хоча б навчитися тримати зброю в руках. І я пішла до військкомату. Хоча я зовсім не думала, що мене візьмуть саме на фронт, адже я зовсім не військова», – розповіла Тімея Фабіан виданню Varosh після повернення додому.

Очевидно, що російська пропагандистська машина й надалі продовжить створювати фейки про особливу напругу в Закарпатській області та «звірства», які чинить українська влада над місцевими угорцями. Продовжують наполягати, що представники національної меншини, громадяни України, мають якийсь особливий статус і не повинні захищати свою державу, рідну землю від озвірілого агресора.

«Це не наша війна» – подібної тези дотримувався й прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, а також його оточення.

«Наша позиція цілком зрозуміла: це українсько-російська війна. Це не наша війна. Це війна двох народів», – зазначав Орбан у березні 2022 року.

Згодом цей наратив трохи змінився, але не кардинально. Угорське суспільство все ще залишається під значним впливом російських фейків та кремлівської пропаганди.

Як змінити цю ситуацію?

Керівник центру геополітики в Колегіумі Матяша Корвіна Аттіла Демко під час ІІ-го форуму ідей та рішень «Re:Open Zakarpattia» зазначив, що потрібно більше говорити про історії успіху в угорсько-українських взаємовідносинах, а не споживати російську пропаганду.

Так, це, можливо, є одним з правильних шляхів. Адже очікувати, що позиція уряду Віктора Орбана та наближених до нього ЗМІ може різко змінитися на безумовну підтримку України поки що не варто.