Угорщина змушена усвідомити, що Україні потрібно допомагати

угорщина

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан традиційно виступив у п’ятницю, 2 грудня, на радіо Kossuth. «П’ятничні бесіди» Орбана — це своєрідне звернення до нації з аналізом поточної ситуації в країні. Наразі змін у його риториці не відбулося — прем’єр продовжує критикувати політику Брюсселя, й одночасно каже про підтримку для України, яка необхідна, але не ціною угорської економіки.

Зокрема Орбан продовжує розвивати тезу про те, щоб країни ЄС не брали спільну позику на підтримку України, яка потерпає від російської агресії. За його словами, кожна країна може надавати свою посильну допомогу, і Угорщина вже передбачила необхідну суму в бюджеті на наступний 2023 рік.

Санкції проти Росії

В позиції прем’єра Угорщини щодо антиросійських санкцій нічого не змінилося. Віктор Орбан у своєму виступі сказав, що війна (в Україні) триває вже дев’ять місяців, і ідея ЄС полягала в тому, що санкції припинять війну, однак «санкції ні на міліметр не наблизять нас до миру». Навпаки, за його словами, це спричинить ще більші проблеми.

За словами угорського прем’єра, попереду важка зима, українці перебувають у складній ситуації, а росіяни можуть продовжувати військову агресію. Іншими словами: на думку Орбана, політика санкцій щодо РФ не досягла своєї мети та була хибною.

Владімір Путін та Віктор Орбан

Владімір Путін та Віктор Орбан / Фото: Delo.ua

Цей наратив Орбан повторює як мантру буквально з перших днів війни. За його словами, головне — це стабільність в Угорщині, а все інше другорядне.

Насамперед його турбує новий пакет санкцій, який має підготувати Брюссель найближчим часом. Серед найголовнішого — санкції щодо російської нафти, які мають набути чинності 5 грудня. За словами Орбана це значно ускладнить функціонування європейської економіки. І хоча Угорщина зможе і надалі імпортувати російську нафту, «проблем з постачанням не буде, проблема в ціні».

З позиції угорського прем’єра знову винні «бюрократи Брюсселя», які планують обмежити ціни на нафту і газ та планують поширити санкції на атомну енергетику і газ.

«Ми (Угорщина) повинні бути звільнені від цього», – заявив Орбан, підкресливши, що подібні домовленості завжди досягалися досі, тому угорський уряд продовжує вести переговори з ЄС і про нові санкції.

Однак, за його словами, тиск (з боку Брюсселя) триває, будуть нові пакети санкцій, тому угорці повинні боротися за захист своїх фундаментальних інтересів.

«Національні консультації» Орбана

Слід зазначити, що в Угорщині нещодавно почали проводити так звану «національну консультацію» – опитування населення (своєрідний винахід уряду Орбана). Це не референдум, а звичайне опитування щодо нагальних проблем країни на думку уряду. Нині ця «консультація» відбувається на тему енергонезалежності країни.

За словами Орбана, цю анкету заповнило вже більше мільйона угорців, і, «це є принциповим питанням».

1663858666 Pph Temp M4ibpv Jpg 20220922 1280 851 90 Cr

Бюлетень «національних консультацій» / Фото: szeged.hu

Орбан наполягає, що в Європі існує якийсь «провоєнний табір» щодо війни в Україні, який, на його думку, є деструктивним — Угорщина наполягає на «негайному припиненню вогню та мирні переговори».

Віктор Орбан також різко розкритикував політику ЄС щодо закупівлі нафти у Сполучених Штатах Америки. За його словами, ЄС зараз купує нафту в США за високою ціною, і це, на його думку, не є «справжньою дружбою».

«Якщо ми хочемо замінити втрачену російську енергію американськими джерелами, це буде дорого, тому що якщо ми не можемо отримати дешеву енергію від росіян, то нам потрібна дорога енергія звідкись в іншому місці», – сказав Орбан.

Варто нагадати, що раніше угорський Forbes спростував міф про дешеві енергоносії, зокрема російський газ для Угорщини. Насправді уряд Орбана купує природний газ дорожче, ніж його ціна на відкритому ринку.

Принципи Орбана проти фінансування від ЄС

Висловив свою думку Віктор Орбан і про додаткове фінансування з боку ЄС, яке мало надійти до Угорщини ще у 2021 році на подолання наслідків епідемії коронавірусу. Угорщина цих коштів не отримала, оскільки мала проблеми у царині верховенства права, а отже з корупцією.

Нині Угорщина має шанс отримати ці кошти, однак має виконати певні умови. Проте Віктор Орбан у цьому питанні залишається принциповим.

«Є принципові питання, щодо яких ми не змінимо свою думку», – зазначив Орбан.

Насамперед це стосується санкцій, міграції та теми ЛГБТ.

Питання фінансування України

За словами Орбана, Україна не може функціонувати без зовнішніх ресурсів, тому й звернулася до ЄС за грошима. Мова йде про 18 мільярдів євро.

Орбан сказав, що угорці «не в захваті від цього», але «Угорщина змушена усвідомити, що Україні потрібно допомагати, питання в тому, яким чином». Він відкидає варіант кредитування з фондів ЄС для відновлення України. Угорський прем’єр вважає, що кожна країна може взяти на себе певне зобов’язання щодо допомоги.

«Угорщина це зробила, вона виділила ті гроші, які треба давати Україні, і вона їх надасть», – зазначив Орбан.

27529465 066d7205865da13b551b672141e148be Wm

Біженці в Решкені 7 вересня 2015 р. / Фото: István Huszti (Index)

Варто додати, що наприкінці листопада президентка Угорщини Каталін Новак вперше відвідала Київ та Закарпаття. Свій візит вона здійснила у рамках програми Grain from Ukraine («Зерно з України»).

Ще одне питання — міграція

«Біженців стає все більше, хтось з них навіть влаштував стрілянину», – каже Орбан.

Прем’єр-міністр Угорщини зазначив, що ситуація на кордонах стає все гірше і гірше. За його словами, життя жителів прикордоння поволі стає нестерпним.

Але для цього вже розроблений план заходів, для його реалізації збираються кошти, люди та техніка.

Хороша новина, на думку Орбана, полягає в тому, що саміт представників «Вишеградської четвірки» відбувся у Кошице. За його словами, ці країни також відчувають наслідки нелегальної міграції, а тому запропонували свою допомогу в реалізації австро-сербсько-угорського плану щодо зупинення нелегальних мігрантів.