Уряд Угорщини пообіцяв виправити ситуацію з провокативним змістом онлайн-підручника з географії для 8-класників, у якому російську агресію проти України трактують як громадянський конфлікт, який роздмухують Росія, ЄС і США.
Держсекретаріат освіти випустив доручення, за яким сторінку з інформацією, яка викликала хвилю обурення, з онлайн-підручника мають вилучити, інформує HVG.
Як зазначила голова Української асоціації «Єдність» Вікторія Петровська у коментарі Infopost, державний секретаріат ще не звертався до них із проектом нової редакції тексту.
«З розмови з представниками урядового кабінету освіти, нам видається, що до цієї частини підручника восьмикласники дійдуть у лютому-березні», – зазначила вона.
За інформацією Infopost, скандальну редакцію підручника було завтерджено ще в 2018 році, тобто вже після початку російської агресії 2014, але ще до вторгнення 24 лютого 2022 року.
В чому скандал?
На початку вересня журналісти Telex звернули увагу на фото та частину тексту з офіційного угорського підручника з географії, розробленого державним центром OFI та рекомендованого для навчального процесу. Його оприлюднили на угорському Національному освітньому порталі.
На одній з ілюстрацій з підписом “Кому має належати Україна?” показують, що Росія, ЄС і США роздирають на шматки перевернутий прапор України, але російський ведмідь виглядає впевненим у перемозі.
Крім того автори підручника ніби забули про кримські гори, зазначивши, що «Карпати – єдині гори в Україні, біля підніжжя яких розташовані історичні угорські міста: Унгвар (Ужгород), Мункач (Мукачево), Хуст».
Як відреагувала Україна
Після хвилі обурення український МЗС висунув вимогу «негайно виправити недостовірну інформацію про Україну” в підручниках через цитований текст. Обурення ситуацією висловив речник українського МЗС Олег Ніколенко та посольство України в Угорщині.
Також у вересні тимчасовий повірений України передав вербальну дипломатичну ноту, в якій закликав вирішити питання.
Українські громадські організації, які діють в Угорщині, підписали спільну петицію до уряду, у якій закликали вилучити з обігу підручник, «де провокативно та неправдиво представлена Україна». Серед підписантів – Товариство української культури в Угорщині, Українська асоціація «Єдність», Товариство Нова Хвиля, Культурне товариство українців області Чонград.
В уряді, за даними журналістів, запевнили українську сторону, що Угорщина визнає територіальну цілісність України, а Росія є агресором. Однак зміст підручника належить до компетенції держсекретаря з питань народної освіти в Угорщині. Той на прохання зустрічі з тимчасово повіреним у справах України відмовив, однак організував обговорення ситуації між керівниками департаментів, експертами та представниками українських громадських організацій в Угорщині.
Як зазначила Вікторія Петровська, під час обговорення представники уряду озвучили кілька кроків для врегулювання ситуації:
- суперечливу частину про Україну в онлайн-версії підручника з географії буде виправлено «якнайшвидше» новим текстом, узгодженим з українськими громадськими організаціями,
- друковані підручники вже роздані учням і по ним йде навчання, тож вилучити їх неможливо, але школам рекомендуватимуть вивчати тему України за допомогою вдосконаленої онлайн-версії під час подання навчальної програми,
- цю книгу буде поступово виведено з системи, а для нової, яка почне використовуватися з навчального року наступної осені, розділ про Україну буде надіслано громадським організаціям для попереднього ознайомлення.