Халявна приватизація на мільярди: чи повернеться державі профспілкова спадщина»

Після розпаду СРСР Федерація профспілок України отримала тисячі об’єктів нерухомості (сотні санаторіїв, оздоровниць, туристичних центрів, готелів, спортивних баз, будинків культури та інших об’єктів нерухомості по всій країні).

Чи є справедливим, що це майно не стало державним? Уся ця нерухомість коштує десятки мільярдів гривень і належить Федерації профспілок України (ФПУ), яка продовжує залишатися не тільки найбільшою, а й найбагатшою серед профспілкових організацій в Україні. Таємниця її багатства в тому, що перед розпадом СРСР вона взяла під контроль майно тодішніх офіційних профспілок на всій території країни.

Держава через Фонд державного майна намагається довести в судах, що майно, передане профспілкам у 1990-х роках, є загальнодержавною власністю. Натомість, у федерації дії Фонду держмайна вважають рейдерством.

Водночас, після розпаду СРСР в Україні з’явилося багато нових профспілок, а деякі вийшли з ФПУ. Було створено чимало підприємств й акціонерних товариств, які отримали низку об’єктів. Частина профспілкових об’єктів безплатно перейшла у комунальну власність, а інші об’єкти були ліквідовані.

Станом на теперішній час ФПУ – впливова та багаточислельна громадська організація, яка проголосила себе функціональною та юридичною правонаступницею радянського органу й отримала у власність майно радянських профспілок на території України. Саме цей факт намагаються заперечити державні органи в судах. То хто ж справжній спадкоємець майна радянської структури: держава чи Федерація профспілок? Це питання залишається відкритим уже три десятиліття.

З вказаного можна зробити висновок – в Україні не визначений правовий статус майна громадських організацій колишнього СРСР.

Також невідомо, скільки отриманого у спадок майна федерація продала чи передала в інші руки. На ці питання не буде відповіді доти, доки держава не розробить законодавчу базу з врегулювання цієї сфери.

Якщо держава вирішить це питання на користь Федерації, то суди завершаться і ФПУ зможе розпоряджатися своїм майном. Вирішення ж цієї проблеми на користь держави через прийняття проєкту ЗУ «Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього СРСР» № 6420 від 10.12.2021 та проєкту ЗУ  «Про мораторій на відчуження майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього СРСР» № 6421 від 10.12.2021, допоможе залучити в бюджет мільярди гривень від приватизації.

 

2 thoughts on “Халявна приватизація на мільярди: чи повернеться державі профспілкова спадщина»

  1. Насправді все майно профспілка прихватизувала, а держава залишились з нічим…

Comments are closed.