Після розпаду СРСР Федерація профспілок України отримала тисячі об’єктів нерухомості (сотні санаторіїв, оздоровниць, туристичних центрів, готелів, спортивних баз, будинків культури та інших об’єктів нерухомості по всій країні).
Чи є справедливим, що це майно не стало державним? Уся ця нерухомість коштує десятки мільярдів гривень і належить Федерації профспілок України (ФПУ), яка продовжує залишатися не тільки найбільшою, а й найбагатшою серед профспілкових організацій в Україні. Таємниця її багатства в тому, що перед розпадом СРСР вона взяла під контроль майно тодішніх офіційних профспілок на всій території країни.
Держава через Фонд державного майна намагається довести в судах, що майно, передане профспілкам у 1990-х роках, є загальнодержавною власністю. Натомість, у федерації дії Фонду держмайна вважають рейдерством.
Водночас, після розпаду СРСР в Україні з’явилося багато нових профспілок, а деякі вийшли з ФПУ. Було створено чимало підприємств й акціонерних товариств, які отримали низку об’єктів. Частина профспілкових об’єктів безплатно перейшла у комунальну власність, а інші об’єкти були ліквідовані.
Станом на теперішній час ФПУ – впливова та багаточислельна громадська організація, яка проголосила себе функціональною та юридичною правонаступницею радянського органу й отримала у власність майно радянських профспілок на території України. Саме цей факт намагаються заперечити державні органи в судах. То хто ж справжній спадкоємець майна радянської структури: держава чи Федерація профспілок? Це питання залишається відкритим уже три десятиліття.
З вказаного можна зробити висновок – в Україні не визначений правовий статус майна громадських організацій колишнього СРСР.
Також невідомо, скільки отриманого у спадок майна федерація продала чи передала в інші руки. На ці питання не буде відповіді доти, доки держава не розробить законодавчу базу з врегулювання цієї сфери.
Якщо держава вирішить це питання на користь Федерації, то суди завершаться і ФПУ зможе розпоряджатися своїм майном. Вирішення ж цієї проблеми на користь держави через прийняття проєкту ЗУ «Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього СРСР» № 6420 від 10.12.2021 та проєкту ЗУ «Про мораторій на відчуження майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього СРСР» № 6421 від 10.12.2021, допоможе залучити в бюджет мільярди гривень від приватизації.
Насправді все майно профспілка прихватизувала, а держава залишились з нічим…
Все майно повернути у державну власність і буде порядок.