Як перейти з УПЦ МП до ПЦУ та чому важливо це зробити

З початком повномасштабної агресії російської федерації проти України, українські віряни і священики поступово переходять до Православної церкви України (ПЦУ). Уже десятки релігійних громад українських міст і сіл заявили про свій перехід з підконтрольної москві УПЦ (РПЦвУ) до визнаної Константинополем української церкви.

Такий перехід є повністю законним та передбачений у статті 8 закону «Про свободу совісті та релігійні організації», відповідно до якої, українська релігійна громада сама вільно вирішує, до якого духовного центру вона належить та має повне право змінити своє підпорядкування.

А  зважаючи на велику кількість випадків, коли священнослужителі УПЦ (РПЦвУ) виправдовували агресію росії в Україні, а деякі навіть передавали дані про ЗСУ російським окупантам, громади мають усвідомити важливість та необхідність виходу з лона цієї російської пропагандистської машини та переходу до Православної церкви України.

Які кроки має зробити громада, яка хоче перейти до іншої церкви (зокрема, до ПЦУ), і при цьому мінімізувати ризики?

 

1.Створення ініціативної групи та діалог зі священником.

Все починається з ініціативи найактивніших членів релігійної громади. Вони мають координувати подальші дії, причому найкраще, коли й священик місцевого храму – на їхньому боці.

Може бути момент, що громада – за, а священик – проти: бо в нього в голові – «русский мир». Але він має послухати вірян, тому що майно і храм належать не священикові, а громаді.

Важливо наголосити, що приєднання громади до ПЦУ можливе, навіть, якщо священик проти.

Після створення ініціативної групи, її голова повинен розробити форму опитувального листа, до прикладу:

п/п

Прізвище, ім’я по батькові Рік народження Домашня адреса Підпис
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

 

Потім, в обов’язковому порядку скласти протокол зборів про створення ініціативної групи та надати його до сільської ради для реєстрації.

Наприклад:

ПРОТОКОЛ № 1

загальних зборів релігійної громади Української Православної Церкви

 

(населений пункт)                                                                   __________ 2022 р.

 

 

Всього членів Парафіяльних зборів – ____________

Присутніх – ______________

Головуючий – ______________

Секретар – _______________

 

 

 

Порядок денний

 

1.    Про обрання головуючого та секретаря загальних зборів релігійної громади.

2.    Про вихід релігійної громади із складу _________ єпархії Української Православної Церкви (РПЦвУ) та входження до складу _______________ єпархії Православної Церкви.

3.    Про визначення найменування релігійної громади.

4.    Прийняття Статуту релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія__________________________________ Закарпатської області» в новій редакції.

5.     Про обрання ______________ головою парафіяльної управи релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія ________________________________ Закарпатської області».

6.    Про обрання складу парафіяльної управи релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія__________________________________ Закарпатської області».

7.    Про обрання складу ревізійної комісії релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія__________________________________ Закарпатської області».

8.    Про уповноваження осіб на підписання Статуту Парафії та заяви та ім’я голови обласної державної адміністрації.

9.    Про реєстрацію Статуту релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія__________________________________ Закарпатської області» в новій редакції в органах державної влади та визначення уповноваженої особи на подання і отримання реєстраційних документів..

 

 

1. Слухали: _____________ , який запропонував обрати на загальних зборах релігійної громади Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії __________________________________ Закарпатської області головуючого – _____________ та секретарем – ________________

 

Ухвалили:

 

1.1. Обрати на загальних зборах релігійної громади  Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії __________________________________ Закарпатської головуючого – _____________ та секретарем – __________

 

Голосували: «За» – ___

«Проти» – ____

«Утримались» – ____

 

2. Слухали: _______________,  який запропонував вийти релігійній громаді зі складу ___________ єпархії Української Православної Церкви (РПЦвУ) та ввійти до складу __________________ єпархії Православної Церкви.

 

Ухвалили:

 

2.1. Вийти релігійній зі складу _______________ єпархії Української Православної Церкви (РПЦвУ) та ввійти до складу ___________________ єпархії Православної Церкви.

 

Голосували: «За» – ___

«Проти» – ___

«Утримались» – ___

 

3. Слухали: _____________,  який запропонував який запропонував перейменувати релігійну громаду та визначити назву «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія __________________________________ Закарпатської області»

 

Ухвалили:

 

3.1. Перейменувати релігійну громаду та визначити назву «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія __________________________________ Закарпатської області»

 

Голосували:      «За» – ___

«Проти» – ___

«Утримались» – ___

 

4. Слухали:______________, який зачитав проект Статуту і запропонував прийняти Статут релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) __________________________________  Закарпатської області»  в новій редакції.

        

Ухвалили:

 

4.1. Прийняти Статут релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) __________________________________  Закарпатської області»  в новій редакції.

 

Голосували: «За» – ___

«Проти» – ___

«Утримались» – ___

 

5. Слухали:________________, який запропонував обрати _______________ членом та головою парафіяльної управи релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія __________________________________ Закарпатської області».

 

Ухвалили:

 

5.1. Обрати ________________ членом та головою парафіяльної управи релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія __________________________________ Закарпатської області»

 

Голосували: «За» – ___

«Проти» – ____

«Утримались» – ___

 

6. Слухали: _____________, який запропонував обрати до складу парафіяльної управи релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) __________________________________ Закарпатської області»:

 

Заступника голови –  _______________;

Скарбника – ___________________.

Ухвалили:

6.1. Обрати до складу парафіяльної управи релігійної «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія __________________________________ Закарпатської області»:

Заступника голови –  _______________________;

Скарбника – _________________________.

Голосували: «За» – ____

«Проти» – ___

«Утримались» – ____

 

7.  Слухали: _______________, який запропонував обрати ревізійну комісію релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) __________________________________ Закарпатської області» у складі трьох чоловік:

 

Ø _________________

Ø _________________

Ø _________________

 

Ухвалили:

 

7.1. Обрати ревізійну комісію релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія __________________________________ Закарпатської області» у складі:

 

Ø ___________________ – голова;

Ø ___________________ – заступник голови;

Ø ___________________  – член.

Голосували:  «За» – ___

«Проти» – ___

«Утримались» – ___

8. Слухали __________________,  який запропонував уповноважити _________________, ______________________ на підписання Статуту та заяви на ім’я голови обласної адміністрації.

 

Ухвалили:

 

8.1. Уповноважити _________________, ______________________ на підписання Статуту та заяви на ім’я голови обласної адміністрації.

 

9. Слухали: _____________,  який запропонував звернутися до Закарпатської обласної державної адміністрації із Заявою про реєстрацію статуту релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) __________________________________ Закарпатської області» в новій редакції в органах державної влади. Подачу документів і отримання реєстраційних документів доручити провести секретарю єпархіального управління _______________ єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) протоієрею ___________.

 

Ухвалили:

 

9.1. Зареєструвати статут релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) __________________________________  Закарпатської області» в новій редакції в органах державної влади. Подачу документів і отримання реєстраційних документів доручити провести секретарю єпархіального управління ___________________ єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) протоієрею _______________.

 

Голосували: «За» – ___

«Проти» – ___

«Утримались» – ___

 

До протоколу додається список віруючих релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія __________________________________ Закарпатської області», що прийняли участь в загальних зборах релігійної громади ________ 2022 року.

 

Головуючий                                                                   _________________

 

Секретар                                                                        __________________

 

 

 

 

 

 

  1. Проведення інформаційної кампанії

Ініціативна група релігійної громади має обійти її членів, опитати їх, та викласти свою позицію щодо переходу до нової Православної церкви України. Бланки для опитування мають бути з інформацією: ПІБ, рік народження, підпис. В умовах потужної інформаційної кампанії УПЦ (РПЦвУ) проти переходу парафій до ПЦУ, ініціативна група фактично займатиметься контрпропагандою, спростуванням фейків та інформаційною безпекою громади.

 

Приклад бланка опитування:

 

п/п

Прізвище, ім’я по батькові Рік народження Домашня адреса Підпис
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

 

Головуючий                                                                     ____________________

Секретар                                                                          ____________________

 

 

 

  1. Підготовка зборів релігійної громади. Юридична підтримка

Ініціативна група має скласти або уточнити список членів релігійної громади, адже закон передбачає збори саме конкретної релігійної громади – вірян, що відвідують конкретний храм. Щоб провести збори, ініціатори мають зібрати підписи більшості вірян.

 

  1. Збори громади та зміна статуту

Збори релігійної громади певною мірою нагадують збори ОСББ: мають бути обраний голова та сформована президія зборів, рішення ухвалює більшість

Стаття 12 чинного закону «Про свободу совісті та релігійні організації» передбачає, що статут ухвалюють або змінюють загальні збори вірян. За законом, що створення статуту «з нуля», що його доповнення та перереєстрація – відбуваються за однаковою процедурою.

Між тим, у статутах місцевих громад можуть бути закладені певні «пастки»: наприклад, там може йтися про те, що збори громади скликає лише настоятель храму чи єпархія, а не самі віряни, а то й взагалі статут може містити заборону на перехід до іншої церкви, хоча це й суперечить українському законодавству.

Також в Україні є релігійні громади без зареєстрованого статуту: стаття 8 закону «Про свободу совісті та релігійні організації» говорить, що «повідомлення державних органів про утворення релігійної громади не є обов’язковим».

Проте в разі переходу громади, наприклад, від УПЦ (РПЦвУ) до ПЦУ, перереєстрація статуту в органах влади стає обов’язковою процедурою.

Список віруючих релігійної громади

Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії________________________________________________  Закарпатської області  у складі  _________________ єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) ( код ЄДРПОУ _____________), що прийняли участь в загальних зборах релігійної громади та проголосували за вихід з ___________ єпархії Української Православної Церкви (РПЦвУ) та перехід до ___________________ єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)

______________ 2022р.

 

(додаток підписаних листів на __ аркушах)

Головуючий                                                                             _____________

 

Секретар                                                                                 _______________

 

 

  1. Перереєстрація статуту релігійної громади

Якщо збори громади, наприклад, вирішили переходити до ПЦУ більшістю голосів, то зміни (про підпорядкування цій церкві) вносяться до статуту громади. І тоді оновлений статут має перереєструвати місцева влада. За чинним законом, це зобов’язані робити обладміністрації.

На реєстрацію місцеві посадовці мають місяць, на повідомлення про своє рішення – ще 10 днів. Якщо для розгляду статуту чи змін до нього обласні посадовці захочуть долучити експертів, представників міських чи сільських рад, то цей термін розтягується до трьох місяців.

Що цікаво, закон дозволяє залучати до ухвалення цього рішення і представників конкретної релігійної громади та церкви, однак їхній голос вважається «дорадчим».

Місцева влада може відмовити в реєстрації лише у разі, якщо знайде у статуті про щось таке, що суперечить українським законам. В такому випадку громада може йти до суду.

 

 

 

 

 

 

Приклад заяви на реєстрацію Статуту релігійної організації

Закарпатська обласна

державна адміністрація

 

Голови релігійної громади Української Православної Церкви (Православної Церкви України)

парафії______________________ ______________________________ Закарпатської області
в складі ________________ єпархії ПЦУ

 

                                                            Заява

     У відповідності до статей 8 та 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» просимо зареєструвати Статут релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) _____________________________________________________  Закарпатської області» в новій редакції в складі _________________ єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України).

Юридична адреса громади: ______________________________ Закарпатська область, Україна,__________.

До заяви додаємо:

1.    Статут релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія __________________________________________________________  Закарпатської області» у новій редакції в чотирьох примірниках.

2.    Протокол  загальних зборів релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія _________________________________________ Закарпатської області» в складі ____________ єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) із зазначенням списку учасників загальних зборів.

3.    Оригінал чинної на дату подання документів редакції статуту релігійної громади.

4.    Оригінал  свідоцтва державного органу реєстрації про реєстрацію статуту релігійної громади .

5.    Письмова згода власника приміщення на надання адреси за місцезнаходженням релігійної громади, зазначеним у статуті.

 

 

Голова р.г.                                                                        _______________

                     

 

 

 

 

 

Титульна сторінка статуту:

«ЗАТВЕРДЖУЮ»

Єпископ __________________________,

керуючий _________________________

єпархією Української Православної

Церкви (Православної Церкви України)

 

 «    »                   2022 р.

 

 

 

 

С Т А Т У Т

Релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафія ____________________

____________________________ Закарпатської області»

 

 

 

 

 

 

 

 

Статут прийнятий на загальних зборах

парафії ________ 2022 р., протокол №1.

 

 

 

 

  1. Подальша робота активістів та священиків

На реєстрації статуту все не закінчується. Після юридичного оформлення переходу від однієї церкви до іншої актив релігійної громади та священик «проводять інформаційну роботу з утвердження віруючих у своєму виборі».

Російська православна церква та підпорядкована їй УПЦ (РПЦвУ) активно протидіє переходу парафій до ПЦУ на всіх етапах, веде потужну інформаційну кампанію та має базу даних щодо настроїв вірян і священиків у різних населених пунктах. Там, де ризик переходу є найбільшим, – російська церква веде потужну пропаганду серед вірян, тож її наслідки доведеться долати і в разі, якщо громада отримала і оновлений статут, і зберегла свій храм.

 

Прийшов час без жалю та сумнівів викорінювати все те, що росія нав’язувала нам роками в проповідях московських попів, сіявши зневіру та смуту в наших серцях.