“Дорога” ректорка Ілдика Орос

Ілдика Орос

Ректорка Закарпатського угорського інституту заробляє значно більше, ніж керівник Закарпаття чи прем’єр-міністр України

Журналістські розслідування щодо сумнівних кадрових маніпуляцій   та можливих корупційних дій керівників берегівського Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ задля отримання освітніх акредитаційних дозволів (на які, чомусь, до нинішнього дня належним чином не прореагували вповноважені державні органи) змушує і далі уважно стежити за рухами в цьому контексті «зацікавлених» активістів громадсько-політичних структур угорської меншини краю. Які, вочевидь, готові на все заради подальшого безконтрольного розпоряджання через берегівський виш величезних коштів, що їх виділяє Угорщина на підтримку угорськомовної вищої освіти в українському Закарпатті.

З-поміж іншого, зокрема, йшлося про фактологічнний висновок щодо багаторічного незаконного перебування на чолі інституту сумнівного кандидата педагогічних наук Ілдики Орос.

Під тиском вищезазначених публікацій ректорка почала робити різні, на перший погляд – взаємовиключаючі рухи і спочатку публічно заявила, що полишає свою посаду у зв’язку з «досягненням пенсійного віку» і просить призначити виконуючого обов’язки на період до обрання нового ректора, але потім без жодних заяв та пояснень продовжила керувати вишом.

Чому так сталося, достеменно невідомо, хоча було озвучено певні припущення з цього приводу.

Ця остання публікація завершувалась словами про те, що «нинішні керівники ЗУІ і далі йдуть шляхом всебічного обману і нехтування українськими законами заради збереження своїх посад, впливу на слухачів та контролю чималих коштів, отримуваних з Угорщини».

Журналістський висновок в ЗУІ старанно підтверджують і своїми подальшими діями.

Доходить до кумедного. Зокрема, зрозумівши, що з «відставкою» вийшов такий собі «прокол», після нашої публікації  – на сайті інституту та інтернет-ресурсах, підконтрольних Товариству угорської культури Закарпаття (тобто організації, яка повністю контролює і інститут) заднім числом «підкорегували» заяву про відставку – додали речення про те, що Орос все ж залишається ректором до кінця карантину, викликаного пандемією. І вже ні слова про те, що «необхідно розпочати процес обрання ректора, незважаючи на карантин». Однак, таке корегування є банальним фальшуванням, що чітко простежується у відповідному сюжеті телеканалу «21 Ужгород», а також у повідомленнях на тих угорськомовних сайтах області, які не залежать від т.зв. «лідерів угорської громади краю», зокрема на сайті «Карпаті ігаз со»та «Карпатінфо».

Та, виявляється, Ілдика Орос «сфальшивила» не тільки «заднім числом» і не тільки в цьому. Неправдою виявилися також її слова на березневій пресконференції про те, що відставка викликана конкретно виходом на пенсію. Адже як депутат Закарпатської обласної ради І.Орос нещодавно оприлюднила декларацію про доходи за 2019 рік, з якої з’ясовується, що ще торік вона отримала 213 тис. грн пенсії. Тобто, насправді вихід на пенсію відбувся значно раніше і насправді жодним чином не спричинився до відставки.

Слід зауважити, що викладена в цій декларації інформація взагалі викликає не тільки щирий подив і ряд запитань, але й недвозначно пояснює всі всі ці зусилля І.Орос, спрямовані на те, аби утриматися в кріслі ректора ЗУІ.

Судячи з декларації, Ілдика Орос не має ні власного житла, ні власного автомобіля, ні взагалі ніяких статків, які потрібно задекларувати. Питання до мешканців Берегова – невже це справді так? Питання до правоохоронців – може  варто перевірити відповідність цієї практично «порожньої» декларації справжнім статкам пані Орос? Це було б не складно. Адже свідомі берегівці точно підскажуть, що саме і де конкретно треба шукати.

А тепер до того, що вказано в цій декларації.

До прикладу – ректорська заробітна плата. Вона за 2019 рік сягла трохи більше як 1 мільйон  355 тисяч гривень. Тобто, майже 113 тисяч грн. в місяць! Що за актуальним курсом становить щомісячно 1 млн 335 тис. угорських форинтів – якщо хто хоче порівняти з угорськими зарплатами, такими популярними в м.Берегово. Для інших переведемо в більш знайомі валюти – це десь 3850 євро або майже 4200 американських доларів щомісяця.

Кілька загальновідомих фактів, щоб було з чим порівняти. Середня заробітна плата прем’єр-міністра України в 2019 році в середньому сягала 60 тисяч грн., тобто маже в двічі менше, ніж в пані Орос. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль в березні отримав без зняття податків 46 тисяч грн. Колишній в.о. голови Закарпатської облдержадміністрації Олексій Гетьманенко – 36 тисяч грн. Ректор УжНУ професор (!), доктор наук (!) Володимир Смоланка у 2018 році щомісячно – неповних 45 тисяч грн. По ньому даних за минулий рік нема, але не варто сумніватися, що відтоді цифра суттєво не змінилася. Та пані ректорка вже і в 2018 році його гарно обходила з щомісячною зарплатнею в 98 тисяч грн. А цього річ – тільки покращила результат…

Такі заробітки, як у ректора Ужгородського національного університету, в ЗУІ мають деякі рядові викладачі. Зокрема, як видно з декларації про доходи депутата Берегівської міської ради Стефана Молнара, у 2019 році він отримав в ЗУІ як викладач 487 тисяч 170 грн. зарплати, а його дружина Єлизавета, яка теж викладає в інституті, – 523 тисячі 440 грн. Депутат обласної ради від ТУКЗ Барнабаш Кейс  тогоріч «навикладав» на 444 тис. 860 грн., а його дружина-філолог Маргарита Кейс торік заробила у виші 575 тис. 663 грн. Це при тому, що всі вони мають виключно наукову ступінь «доктора філософії», яку отримали за кордоном і малоймовірно, що нострифікували в Україні згідно з чинним законодавством.

Для порівняння,  в УжНУ декани факультетів (зазвичай професори і доктори наук) отримують, в кращому випадку, 12-15 тисяч грн., завідуючі кафедрами – близько 10 тисяч грн., а викладачі – до 8 тисяч грн.

Власне, ці цифри все і пояснюють. Ректорка І.Орос та близькі до неї викладачі ЗУІ (більшість з яких, що характерно,  – депутати і активісти від ТУКЗ) можуть  скільки завгодно розказувати про «упереджене» ставлення до вишу з боку українських органів влади, але цілком очевидно, що мотивацією всіх їх дій, зокрема і в політичному плані, є гроші, отримувані з Будапешта.

І  вже точно ніколи не зможуть вони пояснити одну просту річ: заробляючи такі суми, чим вони кращі за інших педагогів Закарпаття. У тому числі і вчителів угорськомовних шкіл, про яких  так «безкорисливо» дбають, зручно влаштувавшись за рахунок закордонних спонсорів, голова Товариства угорських педагогів Закарпаття Ілдика Орос та деякі інші політичні лідери угорської меншини Закарпаття.

Бажаєте своєчасно отримувати інформацію про нові статті сайту – підписуйтесь на наш Телеграм-канал: https://t.me/ungvar_uz.