Ренесанс Ілдики Орос

Ілдіки Орос

Після «пафосної» відставки з посади ректора Закарпатського угорського інституту (ЗУІ) Ілдика Орос продовжує повністю контролювати ВУЗ у статусі «виконувача обов’язків» керівника.

Так, 19 березня ректор ЗУІ Ілдика Орос на спеціальній прес-конференції заявила, що полишає посаду керівника вишу у зв’язку з досягненням нею пенсійного віку.Присутнім на закритому зібранні угорським журналістам тоді заявили, що вона залишається президентом ЗУІ, а наступного керівника інституту оберуть шляхом відкритого конкурсу на вказану посаду. Проведення процедури виборів керівника вишу здійснюватиме новопризначений в.о. ректора. Його кандидатуру назве Кураторіум благодійного фонду, який є формальним власником вишу, а очолює його наближений до Орос голова «Товариства угорської культури Закарпаття» (KMKSZ) Василь Брензович.

Разом з тим, на зазначеному брифінгу Ілдика Орос заявила, що українські компетентні органи в сфері надання освітніх послуг на підставі даних, отриманих від СБУ, мають «невідомі і незрозумілі» для неї претензії до Інституту в плані визначених законодавством акредитаційних вимог по наданню слухачам другого рівня вищої освіти.

Цими емоційними словами, поміж рядків, і стало відомо про справжні причини відставки І.Орос, яка відмовилася від безпосереднього керівництва закладом саме через те, що в квітні 2020 року виш очікує проведення комплексної перевірки комісією МОН України та Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Вказана комісія може викрити системні порушення в діяльності інституту, у тому числі й те, що Орос незаконно займає посаду ректора.

У цьому контексті варто зауважити, що берегівським інститутом в порушення всіх українських законів роками керувала людина, яка  немає жодного вченого звання, а обставини отримання наукового ступеню якою викликають досить обґрунтовані сумніви.  

Отже, в очікуванні перевірки, у ЗУІ терміново здійснюються максимально можливі кадрові та організаційні заходи по усуненню недоліків, які можуть бути встановлені у ході майбутньої перевірки і призвести до втрати освітніх ліцензій. Серед таких кадрових рішень буде, зокрема, призначення нових завідуючих історичної та філологічної кафедр, до цього часу очолюваних науковцями похилого віку, які насправді вже були неспроможні виконувати (і не виконували) свої  посадові обов’язки.

Заява Ілдики Орос про відставку, ймовірно, – один з тактичних кроків з підготовки до майбутньої перевірки МОН.

Однак, виявляється, все не так просто. Виявляється, ця розрекламована в пресі заява І.Орос була банальним окозамилюванням і остання зовсім не збирається втрачати цементований роками ідеологічний та фінансовий контроль над головним  угорськомовним вишем України.

Відразу після відставки кураторій інститутського фонду призначає Ілдику Орос виконуючою обов’язки ректора. Цей крок вже не так афішується широкому загалу, як заява ректорки від 19 березня. Але документально підтверджується, зокрема, розпорядженням по Інституту від 25 березня про введення в закладі дистанційного навчання, обумовленого дотриманням заходів по протидії пандемії коронавірусу. 

Виникає логічне запитання: навіщо був потрібен розпіарений в ЗМІ процес відставки в контексті «досягнення пенсійного віку», якщо І.Орос і далі продовжує керувати ЗУІ? До речі, так само незаконно, як і до тепер, адже вимоги щодо наявності у керівника вищого навчального закладу вченого звання чи то наукового ступеню ніхто не відміняв. Хоча, ходять чутки, що чудово усвідомлюючи ці проблеми, І.Орос в «турборежимі» оформляє собі звання доцента. Звісно, на підставі свого досить сумнівного наукового ступеню кандидата педагогічних наук, який чомусь неможливо перевірити у відповідних українських наукових базах даних.

А відповідь на це питання може бути тільки одна – ці і, мабуть, ряд інших, маніпуляції мають на меті ввести в оману очікувану київську перевірку щодо виконання передбачених ліцензійних вимог, необхідних для законного функціонування вишу. Тобто, нинішні керівники ЗУІ і далі йдуть шляхом всебічного обману і нехтування українськими законами заради збереження своїх посад, впливу на слухачів та контролю чималих коштів, отримуваних з Угорщини.

Закарпаття понад усе: кому Будапешт доручить вести угорців на місцеві вибори (Брензович, Борто, Добша)?