27 лютого – суд щодо скасування скандального екологічного висновку стосовно будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві

27 лютого – суд щодо скасування скандального екологічного висновку стосовно будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві

У четверг, 27 лютого о 9:15, у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду (Ужгород, вул. Загорська 30) відбудеться ключове засідання по справі щодо скасування скандального «екологічного» висновку, який дозволяє будівництво потужної вітроелектростанції на гірській Полонині Боржава у Закарпатській області. 

Про таке повідомляє громадський правозахисник Віталій Грегор.

Будівництво промислового об’єкту на гірській полонині на висотах понад 1100-1600 м призведе не лише до негативних наслідків для господарства прилеглих районів і нищення особливо цінної гірської природної території. Будівництво планується на об’єкті Смарагдової мережі, створеної Постійним комітетом Бернської конвенції для захисту біорізноманіття у Європі. Це призведе до порушення Україною її міжнародних зобов’язань.  

У зв’язку з цим, восени 2019 р. Постійний комітет Бернської конвенції, який вже майже 2 роки стежить за розвитком ситуації, направив до Мінекології України рекомендацію призупинити реалізацію проекту ВЕС на той час, поки міжнародні експерти вивчатимуть всі обставини щодо оцінки впливу цього будівництва на об’єкт Смарагдової мережі «Полонина Боржава». Тому Міністерство змушене шукати способи зупинки цього масштабного будівництва, аби уникнути міжнародного скандалу. 

Департамент екології і природних ресурсів Закарпатської ОДА припустився ряду порушень при видачі скандального висновку. Зокрема, не були враховані зауваження науковців, у яких чітко показано, що інформація, надана забудовником для отримання висновку, є неповною і місцями недостовірною, а плановане будівництво призведе до знищення представників цінних видів і оселищ, які охороняються міжнародним і українським законодавством. 

Це та інші порушення є достатніми підставами для скасування висновку з ОВД у судовому порядку. Якщо суд визнає оскаржуваний висновок неправомірним і скасує його, це дозволить Україні виконати рекомендацію Постійного комітету Бернської конвенції, адже всі видані дозволи на будівництво у такому разі також будуть скасовані. 

Як чітко зауважило Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса в своєму листі на адресу Закарпатської ОДА в липні 2019 року, будь-яка будівельна діяльність на цих територіях буде мати негативний вплив на стан грунтів та підстилаючої поверхні і як наслідок – посилення ерозійних процесів, зокрема – погіршення умов проходження паводків. В зв’язку з чим тодішній очільник області І.Дуран визнав документи щодо будівництва вітряків на закарпатській Боржаві як такі, що суперечать законодавству.

На засіданні, що відбудеться у четвер 27 лютого, захисниками Боржави, представниками департаменту і забудовника будуть озвучені ключові аргументи і докази, а також відбудуться дебати між сторонами. Є ймовірність, що за результатами цього засідання суд нарешті винесе рішення у цій справі. 

Спільнота захисників Боржави “Save Borzhava” запрошує представників ЗМІ для висвітлення одного з найбільш резонансних екологічних судових процесів, що наразі тривають в Україні.

 

25 лютого 2020р.

Теги: Боржава, висновок, скасування, засідання