Фейк: Україна починає вважатися нацистської країною в усьому світі

Один з найбільш популярних наративів російської пропаганди – про захоплення Україною нацизмом – поширився російськими ЗМІ. З подачі екс-українського депутата Кирила Кулікова дезінформаційні російські медіа повідомили, що Україна вже починає вважатися нацистської країною у всьому світі.

Про це писали ЦарьградНоворосс.infoНародные новости та інші видання.

Скриншот- tsargrad.tv
Скриншот – novoross.info

У статті «Царьграда» стверджується, що «Зеленський налаштовує проти України весь світ, оскільки навіть Захід, який підтримує Київ, не хоче мати нічого спільного з націоналізмом».

А також нібито «Україна в багатьох країнах починає абсолютно без будь-яких застережень вважатися нацистської країною. Навіть вони [країни Заходу] визнають, що нацизм у цій країні підняв голову». 

Немає жодних підтверджень того, що Україну в багатьох країнах починають вважати нацистської державою.

У 2015 році в Україні був ухвалений закон про засудження комуністичного і нацистського тоталітарних режимів, яким була заборонена їхня пропаганда та символіка. Документ визнає нацистський тоталітарний режим злочинним, а також забороняє всю символіку, пропаганду нацизму, націонал-соціалізму, їхніх цінностей та будь-яку діяльність нацистських і фашистських угруповань.

Скриншот – zakon.rada.gov.ua

У звіті State of Hate Far-right extremism in Europe 2021, присвяченому стану ультраправих рухів в європейських країнах, зазначається, що зростаюча загроза ультраправого тероризму і «нова ера теорій змови» пронизують континент. При цьому рухи не обмежуються кордонами або морськими узбережжями, а замість цього «з’являється транснаціональна і посторганізаційна загроза», що варто враховувати, аналізуючи ситуацію з ультраправими у кожній окремій європейській країні, зазначають експерти. Стосовно України відзначається, що ультраправі продовжують зміцнювати свою присутність в країні і користуються значною безкарністю.

Звіт, підготовлений трьома європейськими організаціями серед основних подій 2020 року, до яких дотичні ультраправі, виділяє: терористичну атаку в Ханау (Німеччина); перемогу ультраправих на президентських виборах у Польщі; виявлення зв’язку вбивці в мечетях Крайстчерча з багатьма ультраправими рухами; суд над керівництвом грецької неонацистської партії Golden Dawn; судовий процес над колишнім міністром внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні. В цілому аналітики, які готували звіт, дійшли висновку, що для того, аби зрозуміти небезпеку, яка виходить від політики ненависті і поділу, не можна дивитися тільки в межах однієї вулиці, спільноти або країни, і думати поза межами політичних партій, офіційних організацій та навіть національних кордонів.

Також відповідно до даних Statista щодо того, де в Європі ультраправі партії мають більший успіх (2019 рік), на першому місці знаходиться Польща (партія «Закон і справедливість»), на другому – Швейцарія (Швейцарська народна партія), а на третьому – Угорщина (партія «Йоббік»).

Скриншот – statista.com