Не ведіться! «Корисні» поради з інтернету про профілактику коронавірусу — фейки

фейк

Епідемія коронавірусу вже зчинила неабияку паніку по всьому світу. Серед безлічі інформації про симптоми, профілактику та лікування, мережею інтернет ширяться також і фейкові поради та повідомлення, які позбавлені здорового глузду і вводять в оману тих, хто вже не в змозі «включати мізки».

«Після того, як час вичерпано, піднімається температура, з’являється кашель, навіть якщо ви звернулися в лікарню в цей момент, як правило близько 50% легень вже вражені фіброзом, що означає, що вже занадто пізно!». По-перше, ця інформація немає достовірного джерела, автори таких «епікрізів» посилаються на нікому невідомих японських чи тайванських лікарів. По-друге, китайські вчені, що зробили розтин у 11 людей, які померли через коронавірус, запевняють, що фіброз легень набагато менший, якщо порівнювати з вірусом SARS 2003 року.

Далі… «Тайванські експерти запропонували тест для самоперевірки на коронавірус, який можна робити щоранку». Мова йде про такі «чудо» тести, які передбачають затримку дихання на 10 сек. Це начебто допоможе виявити проблеми з легенями. Якщо вам важко затамувати дихання на 10 сек, це зовсім не означає, що ви заражені коронавірусом, і він викликав фіброз легень. Це може бути якась алергія, астма, хронічний стан чи ще щось таке. Не займайтеся дурницями, якщо переживаєте, що захворіли, зверніться до справжнього лікаря.

Можливо, ви ще чули таку пораду: «Потрібно постійно зволожувати ротову порожнину і горло, щоб вони не пересихали, тому пийте воду кожних 15 хв». Як така порада допоможе запобігти захворювання на коронавірус? Всесвітня організація охорони здоров’я каже, що загалом пити воду корисно для здоров’я, але вона не попереджає і не лікує коронавірус. Така фейкова інформація дуже сильно «б’є» по здоровому глузду людини, а тому потрібно бути обачними, і не поширювати такі поради.

Крім того, різні соціальні мережі вже розпочинають свою боротьбу проти фейкової інформації про коронавірус.

-Так, Facebook погодився безкоштовно рекламувати інформацію від Всесвітньої організації охорони здоров’я.

– Разом з Instagram Facebook буде видаляти неправдиву інформацію стосовно коронавірусу, яку будуть поширювати у соцмережах.

-У Twitter запустили підсказку «Know the fact» (Дізнайтеся факти), що буде розповідати про дане захворювання від ВООЗ.

– TikTok вже виклав на головній сторінці посилання на ВООЗ та прохання до користувачів повідомляти, якщо вони побачать недостовірну  інформацію, яку будуть поширювати інші користувачі.

– YouTube – позбавлятиме монетизації ролики про коронавірус.

– А мережа Google запустили систему «SOS ALERTS», яка на запит про коронавірус, буде пропонувати добірку інформації про від ВООЗ, а ще корисні поради з профілактики.

Корисні посилання:

 — Як захиститися від інфікування та запобігти поширенню інфекції роз’яснюють в Центр громадського здоров’я України
https://covid19.com.ua/ — Урядовий сайт з усією актуальною інформацією про коронавірус
 — інфографіка в режимі реального часу із географією розповсюдження коронавірусу, кількістю випадків інфікування, одужання та смертей
— ще один сайт із інтерактивною інфографікою та динамікою по країнах та регіонах.
— “Facebook”-сторінка “World Health Organization Ukraine”
— сайт Міністерство охорони здоров’я України
— сторінка Уляна Супрун, де вона оперативно реагує, пояснює, що відбувається та спростовує фейки про коронавірус
— поради від Інститут Масової Інформації (ІМІ) як комунікувати владі та медіа про коронавірус

Що залишається робити?

  • Мити руки з милом
  • Припинити паніку і “спалення відьом”
  • Користуватися антисептиками, коли немає можливості помити руки
  • Припинити вестися на гачок всіляких фармвиробників, які розповідають про ефективність саме їхнього препарату у лікуванні коронавірусу.