В УжНУ презентували книги про закарпатців-жертв політичних репресій (ФОТО)

В УжНУ презентували книги про закарпатців-жертв політичних репресій (ФОТО)

Янош Мешко ознайомив присутніх із подіями 1944-1945 років в контексті встановлення радянської влади на Закарпатті та початку масових репресій проти місцевого населення. Були презентовані унікальні світлини та документи даного історичного періоду.

Олексій Корсун представив книги про  репресованих і незаслужено очорнених закарпатців,  жертв політичних репресій “Закарпатські втікачі в СРСР: через табори ГУЛАГу і Бузулук до рідних Карпат. 1939-1949 рр.”,  “Закарпатські угорці і німці: інтернування та депортаційні процеси. 1944-1955 рр.”, та збірник архівних документів і матеріалів “Взаємодія обласного партійно-радянського керівництва з репресивними органами в період соціалістичної розбудови Закарпаття та його комунізації. 1946 – 1953 рр.”

Збірник архівних документів і матеріалів — “Закарпатські втікачі в СРСР: через табори ГУЛАГу і Бузулук до рідних Карпат. 1939—1949 рр.”, що тематично поєднаний з раніше виданим (2008 р.) збірником “Закарпатські втікачі в СРСР. 1939—1941 рр.” висвітлює складну сторінку історії краю, пов’язану з масовим нелегальним переходом громадян Карпатської України (Підкарпатської Русі) в СРСР. Він був спровокований наслідками березневої 1939 року окупації краю та втраченою надією на мирну розбудову своєї щойно започаткованої карпато-української державності.

 Як зазначають упорядники збірника, довготривале замовчування правди про табірні поневіряння краян, які під впливом комуно-партійної пропаганди і своєї перебільшеної уяви про “щасливе життя в країні Рад” наважувались втікати з рідних домівок, відразу попадаючи на радянській території в табори і тюрми НКВС, як і обмежений доступ широкому загалу дослідників до архівних документальних масивів, значно ускладнили процес наукового і публічного висвітлення багато в чому трагічних сторінок нашої минувшини.

До збірника включені документи з фондів державного архіву Закарпатської області (ДАЗО), Галузевого державного архіву СБ України (ГДА СБ України), архіву Управління СБ України в Закарпатській області, більшість яких друкується вперше, а також спогади учасників минулих подій, окремі публікації з періодичних видань і документальних збірників та інші матеріали, що характеризують один з переломних періодів в історії Закарпаття.

До збірника “Закарпатські угорці і німці: інтернування та депортаційні процеси. 1944-1955 рр.” увійшли унікальні документи, які зберігались або ж зберігаються у центральних архівах Російської Федерації – “Особом архиве” Главархіву СРСР, Центрі зберігання історико-документальних колекцій, Російському Державному воєнному архіві, Державному архіві Російської Федерації, Центральному архіві Міністерства Оборони Російської Федерації, Російському Державному архіві соціально-політичної історії тощо.

Значна частина документів – матеріали з архівних фондів СБУ та МВС у Закарпатській області, Державного архіву області, а також з приватних збірок.

Більшість поданих у збірнику документів друкується вперше. Вони  ж дозволяють послідовно простежити розвиток доленосних для Закарпаття подій у повоєнний період, – резюмував історик Сергій Федака.

Збірник є фактично першою спробою систематизувати основні архівні документи радянських урядових та керівних органів державної безпеки, внутрішніх справ, військового командування 4-го Українського фронту на підставі яких фронтові органи НКВС і підрозділи військової контррозвідки “Смерш”, а пізніше — МДБ та МВС, за участю місцевих управлінських і комуно-партійних структур провели у 1944-1946 роках депортаційні акції проти частини населення Закарпатської України, – розповів Олексій Корсун.

У збірнику “Взаємодія обласного партійно-радянського керівництва з репресивними органами в період соціалістичної розбудови Закарпаття та його комунізації. 1946 – 1953 рр.” представлений соціально-політичний зріз становища різних верств населення регіону у перші повоєнні  роки. Показано наочні факти спільних силових дій комуністично-партійних і репресивних органів проти місцевих мешканців Закарпаття.

28 лютого 2020р.

Теги: жертви, репресії, книга, презентація