“Перемир’я” з думкою про Кремль: навіщо Орбан приїхав до Києва та про що домовився із Зеленським

У відносинах України та Угорщини, які вже давно перебувають у кризі, лише змінюючи її стадії, уперше з’явився шанс на принципові зміни. Незмінний угорський прем’єр Віктор Орбан, який майже 10 років поспіль відмовлявся їхати до України, зрештою змінив думку і опинився у Києві (до того ж зробив це геть нестандартно, усупереч і правилам, і логіці).

Але важливим тут є не тільки і не стільки сам факт візиту, як раптова і радикальна зміна тональності публічних заяв Орбана щодо України. Щоби зробити Україні приємно, угорський лідер навіть трохи відкоригував свої заяви щодо російської війни.

Фінальна мета переговорів, яку у Києві публічно підтримали і Орбан, і Зеленський – укласти глобальну двосторонню угоду між Угорщиною і Україною, яка би зняла накопичені двосторонні проблеми. І хоча жодних конкретних домовленостей наразі немає, на зустрічі у Києві з’явилася креативна ідея про те, як оформити українські поступки, зробивши їх прийнятними для українського суспільства.

Потенційно ця угода була би вигідна обом сторонам.

Для України це – шлях позбутися угорського вето, принаймні тимчасово. Орбану це дасть електоральні плюси, а до того ж дозволить поліпшити відносини Угорщини з іншими країнами ЄС, які дедалі більше тиснуть на нього щодо України.

Але не поспішайте вважати, що “угорську проблему” знято.

Орбан не змінився і не перетворився на європейського політика

Ще до від’їзду з Києва він дав зрозуміти українським партнерам, що не розриває зв’язків з Кремлем. До того ж з’ясувалося, що в угорську урядову делегацію, що прибула до Києва, включили бійця російської пропаганди.

Домовленість щодо угорської меншини також поки зарано вважати укладеною. Перш за все, наразі невідомо, які умови висуне Будапешт під час переговорів, а нещодавня історія про 11 вимог Орбана, які Будапешт передав Україні, спонукає до обережності в оцінках.

Тож не виключено, що нинішнє угорсько-українське “перемир’я” виявиться тимчасовим і діятиме, лише доки Орбан відчуває гостру потребу у зміні свого іміджу.

Утім, шанс укласти реальну домовленість з Угорщиною є високим, як ніколи, і Україна має його використати.

Про це йдеться у відеопоясненні “Європейської правди”, яке ми рекомендуємо тим, хто обирає мультимедійний формат. А якщо вам до душі більш детальний текстовий довгочит – то запрошуємо до аналітичної статті під цим відео.