Спрут Ілдіки Орос

Ілдіки Орос

Побачивши статтю на на шпальтах регіонального інтернет-видання «madyar.info» про непотизм та статки групи керівників Товариства угорської культури Закарпаття, об’єднаних родинними та тісними дружніми стосунками навколо очільниці берегівського Закарпатського угорськомовного інституту імені Ференца Ракоці 2-го (ЗУІ) Ілдіки Орос, вирішили поширити її на нашому сайті.

Базуючись виключно на даних декларацій до НАЗК членів цієї групи, які в більшості своїй є не тільки відомими діячами громадсько-політичного руху етнічних угорців краю, але й депутатами органів місцевого самоврядування, автор публікації детально розповідає про їх немалі заробітки  у 2019 році  на ниві «боротьби» за мовні та освітні права угорської громади краю. При цьому в статті розкривається, які саме родинні зв’язки об’єднують цих людей і рівень впливу їх групи на громадсько-політичні та культурно-освітні структури. Автор вважає, що за цими непотичними зв’язками криється банальне бажання з метою особистої наживи контролювати фінансові засоби, в першу чергу – немалу допомогу етнічним угорцям з боку Угорщини.

Зокрема, в публікації стверджується, що за чималу заробітну плату (https://declarations.com.ua/declaration/nacp_c38f16ae-8f4a-47c0-8322-f3989447edae) Ілдіка Орос особисто контролює не тільки угорськомовний інститут, але, будучи головою Товариства угорських педагогів Закарпаття, й ті кошти, які сусідня держава виділяє педагогам угорськомовних освітніх закладів в якості соціальної допомоги, а також ті «угорські» гроші, за рахунок яких реалізовуються проекти з розвитку цих закладів. Практично без її відома і в угорськомовній освіті краю не відбувається нічого. Тому автор вважає, що, Орос, за Людовіком 14-м вільно, який казав, що «держава – це я», могла б спокійно стверджувати, що «угорська освіта на Закарпатті – це я!».

При цьому її рідна сестра – Юдіта Кулін – очолює єдину в обласному центрі угорськомовну середню школу №10 імені Габора Дайки і викладає в очолюваному Орос берегівському інституті. А її чоловік – доволі пасивний в ролі народного обранця депутат Ужгородської міської ради від ТУКЗ Золтан Кулін очолює головний медійний рупор Товариства – ТРК «Даніо» (більш відомий як телеканал «Унгвар ТВ21»). І на цій ниві непогано заробив минулого року на ниві висвітлення життя угорців краю, задекларувавши загалом більш ніж 700 тисяч грн. (https://declarations.com.ua/declaration/nacp_37ce950e-1c83-4b41-a237-92e8d129770b). З цієї ж декларації видно, що сімейний бюджет Кулінів за рахунок берегівських викладатських гонорарів та директорської зарплати того року непогано поповнили і його донька Агнеш та згадувана дружина – загалом на суму майже 800 тисяч грн.

Ще більш вражаючою є заробітки підлеглого Куліна на телеканалі журналіста Мігаля Дебрецені. Останній є також спеціальним кореспондентом на Закарпатті угорського державного телебачення і активно висвітлює в ефірі останнього «закарпатську угорську тематику». За ці свої «труди», які, до речі, не завжди йдуть на користь інтересам України, Дебрецені з різних угорських джерел «назаробляв» у 2019 році загалом 3 мільйони 124 тисячі грн., тобто в середньому за місяць мав десь 260 тисяч грн. доходу.  Що він особисто і задекларував в якості депутата Чопської міської ради (https://declarations.com.ua/declaration/nacp_c785ba33-5706-41a2-8f73-a1959952f1d9). Хоча, стверджує автор, депутат з Дебрецені на ниві захисту інтересів своєї громади – так собі. За роки обрання він особисто тільки одного разу вимагав від чопської міської влади рішучих дій – коли покриття дороги на вулиці його проживання потребувало термінового ремонту.

Інший член цієї групи – технічний директор того ж телеканалу і близький друг Дебрецені та його колега по депутатству Томаш Берецкі. Подейкують, зазначається в публікації, що на цю посаду його проштовхнула кума – очільник Ужгородської районної організації КМКС Лівія Балог.  Дякуючи цьому Берецкі, головним чином також по каналах «підтримки з Угорщини» зміг заробити у 2019 році більш ніж 1 млн.700 тисяч грн. (https://declarations.com.ua/declaration/nacp_4a440b79-5441-47ba-ac8d-9e2946b425f5).

В Чопській міськраді, доречі, поряд з Дерецені та Берецкі, засідає ще один депутат від ТУКЗ – чоловік згадуваної очільниці райорганізації Товариства, колишній заступник чопського мера (який склав повноваження після того як «засвітився» з угорським паспортом) Оскар Балог. І найбільш цікаве в ньому те, що саме він є головним бухгалтером ТУКЗ.  Тобто за чималу заробітну плату (майже 1 млн.грн. за минулий рік) Оскар Балог повністю контролює фінанси найбільш вагомої угорської політичної організації Закарпаття. (https://declarations.com.ua/declaration/nacp_2d14cfdd-892c-4118-b38d-e2de1f6e88a0).

При цьому автор зазначає, що майже всі члени цієї родинно-кумівської групи (яку він за іменем очільниці берегівського інституту напівжартома називає групою «Орос», що в перекладі з угорської мови досить таки характерно означає «москальська» група ) ще додатково працевлаштовані і як викладачі ЗУІ. Окрім вже названих Юдіти Кулін, її доньки Агнеш та Лівії Балог в інституті викладає й інша рідна сестра Ілдіки Орос – Єлизавета Когут, чоловік якої Аттіла Когут, до речі, займає посаду проректора ЗУІ з господарсько-адміністративних питань.

Підсумовуючи вплив групи, автор статті вважає, що три сестри «Орос» через родину і близьких друзів тримають під своїм контролем:

  • Товариство угорської культури Закарпаття
  • Фінансову діяльність ТУКЗ-КМКС
  • Закарпатський угорськомовний інститут
  • Головний угорський загальноосвітній заклад м.Ужгорода
  • Головні медійні органи ТУКЗ-КМКС
  • Ужгородську районну організацію ТУКЗ-КМКС
  • Угорську спілку митців образотворчого мистецтва Закарпаття ім.Імре Ревеса (її очолює Агнеш Кулін)

Тобто «група Ілдіки Орос» контролює вагому частину громадсько-політичного руху угорців Закарпаття. І, стверджується в публікації, цей контроль  має дуже меркантильну мету – грошову наживу. Адже на підставі тих самих декларацій автор підрахував, що члени групи в минулому році заробили майже 9 млн.грн. (і це без подружжя Когутів, які декларацій не подавали). І це тільки ті офіційні кошти, які ними були  задекларували!

Тобто, робиться висновок у статті, попри постійні мантри деяких політичних активістів з числа представників угорської меншини про «тяжке, жертовне та безкорисне служіння» своїм соплемінникам, захист прав та інтересів угорців Закарпаття є все ж досить вигідним заняттям. Ну, принаймні, для людей, які входять в «групу Ілдіки Орос» …

Також читайте : Ренесанс Ілдики Орос та “Дорога” ректорка Ілдика Орос 

Оригінал статті

Бажаєте своєчасно отримувати інформацію про нові статті сайту – підписуйтесь на наш Телеграм-канал: https://t.me/ungvar_uz.