Угорський антисемітизм чи боротьба за виборців?

Євреї

Нещодавно закарпатський канал Ungvar TV на своєму Youtube каналі презентував документальний фільм «Євреї Закарпаття і XX століття: від «маленького Єрусалиму» до концтаборів». Про те, як жили євреї краю, чим займалися, як потрапили у гетто, а згодом і у концтабори та про тих, хто повернувся — розповідають представник Всеукраїнського Єврейського Благодійного фонду «Хесед-Ар’є» Юрій Галперт, історик Юрій Славік та дослідниця Ужгорода, журналістка Тетяна Літераті.

Фільм був поширений на сателітах Ungvar TV – сайтах «Карпатський об’єктив», «Karpat.in.ua» та багатьох інтернет ресурсах регіону та Ізраїлю. Матеріал отримав позитивні відгуки як звичайних користувачів інтернету, так і відомих єврейських організацій.

Так, наприклад, прокоментував фільм представник Всеукраїнського Єврейського Благодійного фонду «Хесед-Ар’є»:  Дуже дякую творчій команді студії за увагу до цієї болючої та тяжкої не тільки для євреїв теми і за дуже якісний спосіб ії висвітлення. Окрема подяка вельми поважним Тані Літераті, фаном якої я маю честь бути за її титанічну працю по збереженню історії рідного краю, та Юрію Славіку за глибоке розуміння, знання та подачу проблематики хитросплетіння подій та суджень про них. Завдяки участі цих фахівців та майстрів своєї справи сюжет вийшов в історичному форматі 3D, що є великою рідкістю в сучасному медійному продукті.

І все б було добре, якби не одне велике «АЛЕ». Власники каналу Ungvar TV злякались роботи своїх журналістів та покарали їх, а фільм про трагедію єврейського населення заставили видалити із всіх ресурсів. Про фільм лишились лиш опис, подяки і пусті посилання:

https://cursorinfo.co.il/all-news/sozdan-film-ob-istorii-evreev-zakarpatya-v-hh-veke/?fbclid=IwAR3sE7qbdchTWOKc9S8aZC1eUKfBYwSVbUbMs1I2oRf9fIS1OxgTajiGaN4

https://goloskarpat.info/society/5f1ef4fd80449/

http://istoria.ko.net.ua/?p=2970

http://history.karpat.in.ua/?p=1011&lang=uk

Що ж так налякало вічних борців з утисками національних менших Закарпатської області?!

Просто напередодні місцевих виборів пан Брензович не хоче висвітлювати угорську національність в негативному світлі. Да і офіс Орбана не буде радіти згадкам (підготовленим за кошти угорських платників податків) про причетність Угорщини до масового знищення євреїв під час окупації Закарпаття в період 1939–1944 років.

Постійно наголошуючи про утиски угорців на Закарпатті, політичні лідери нацменшини соромляться і ховають криваве минуле своїх співвітчизників.

Тож нагадаємо про що намагаються змовчати пан Брензович та інші обожнювачі Великої Угорщини.

Відразу після окупації Закарпаття Угорщина розпочала відкриту дискримінацію євреїв за національною ознакою.

Циркуляром міністра внутрішніх справ Угорщини приховування єврейського походження переслідувалося по закону. Шлюби між не євреями і євреям заборонялися. Усі євреї мали носити нашиту жовту зірку Давида. Вони не мали права мати особистий транспорт і навіть громадським могли користуватися тільки за наявності спеціального дозволу.

Євреям заборонили обиратися до общинних і муніципальних представництв.

Але всі ці шокуючі методи бліднуть у порівняні з «фабрикою смерті», в якій брала безпосередню участь Угорщина та її влада.

У липні 1941 року за рішенням Гортіївського режиму близько 20 тисяч «іноземних» євреїв, що проживали на Закарпатті у чехословацький період, було вивезено в окуповану німцями Україну, де більшість з них було розстріляно.

Навесні 1944 року все Закарпаття покрили концтабори і гетто: Мукачево, Ужгород, Перечин, Виноградів, Берегово, Чинадієво, Мараморош-Сігет, Хуст, Тячів, Сокирниця, куди було звезено все єврейське населення краю.

Так, в Берегово, у гетто утримувалося понад 15 тисяч євреїв. У квітні 1944 року всі вони були вивезені до концтабору Аушвіц-Біркенау біля польського міста Освенцима, де понад 12 тисяч із них загинуло. Першими у газові камери йшли діти, літні люди і жінки.

Уся ця антилюдська акція контролювалася міністром внутрішніх справ Угорщини і узгоджувалася із відповідними міністрами та Угорським народним банком. Геноцид єврейського населення здійснювався при повному сприянні угорської держави, а отже, вона несе відповідальність за знищення понад 100 тисяч закарпатців єврейської національності. (Історична довідка взята з Радіо свобода)

PS…

Тож страх програти місцеві вибори після поразки на шляху до Верховної Ради та відповідно бути відлученим від угорської годівниці рухає лідерів КМКС до жорсткої цензури у підконтрольних інформаційних ресурсах та ставить під сумнів об’єктивність  останніх при висвітленні діяльності проугорської еліти Закарпаття та інших політичних процесів в регіоні.

PPS…

Після публікації матеріалу, ми отримали коментар представника Всеукраїнського Єврейського Благодійного фонду «Хесед-Ар’є» Юрія Галперта щодо видалення з загального доступу документального фільму «Євреї Закарпаття і XX століття: від «маленького Єрусалиму» до концтаборів», який публікуємо з його дозволу:

«Нажаль, полізла політика. Приведені факти загальновідомі і автори фільму, як на мій погляд, дуже обережно, толерантно і політкоректно не загострювали брутальний фактаж тих подій. 3 роки тому угорський уряд через консулат профінансував пам’ятник жертвам Закарпатського Холокосту коло сінагоги-філармонії і консул на мітингу відкриття меморіалу все чесно розказав, як було, з каяттям і відчуттям провини. Тому зараз це зняття сюжету з інтернет-ресурсу виглядає або чиєюсь недолугістю, недоречністю, недалекоглядністю, або свідомою провокацією, але тепер вже проти самих угорців (постріл собі в ногу). І єврейська тема, в такому випадку, вже виступає інструментом проти угорців. Схоже на гру, хто більше не любив євреїв, і хто більше не любить угорців. У всіх є безліч скелетів у шафах, не думаю, що начасі їх витягати, заради злагоди у нашому мультінціональному краї. Тому мотивація рішення про скасування поширення сюжету мені повністю не зрозуміла. Можливо є офіційна версія каналу, якщо хтось цікавився?»

Щодо кордонів сучасної Угорщини читайте за посиланням

Бажаєте своєчасно отримувати інформацію про нові статті сайту – підписуйтесь на наш Телеграм-канал: https://t.me/ungvar_uz