У справі про скасування "екологічного висновку" щодо ВЕС на закарпатській Боржаві з'ясовують нові скандальні факти (ФОТО, ВІДЕО)

27 лютого в Закарпатському окружному адміністративному суді відбулося ключове засідання по суті в резонансній справі щодо скасування скандального «екологічного» висновку, який дозволяє будівництво потужної вітроелектростанції на гірській полонині Боржаві у Закарпатській області. 

Як повідомляє громадський правозахисник Віталій Грегор, усі присутні учасники виступили із вступним словом та задали питання один одному. В зв’язку із тривалістю судового засідання, яке тривало понад сім годин і закінченням робочого часу суду,  оголошена перерва до 12 березня о 8:40.

Слід звернути увагу громадськості на  декілька дуже цікавих фактів, про які стало відомо під час засідання. 

Як розповідає Віталій Грегор, “представник Департаменту екології і природних ресурсів Закарпатської ОДА, який виступає відповідачем у цій справі, на більшість питань, які стосуються тексту висновку або звіту про громадське обговорення, не міг відповісти. 

Також, як виявилось, у оскаржуваному висновку фігурують два різних розміри площ територій для планованого будівництва ВЕС, які суперечать один одному: 30,6 га і «близько 50 га». Для перших 30 га вказані конкретні координати земельних ділянок і їх кадастрові номери. Це, власне, і є вітрові турбіни, підстанція та решта об’єктів ВЕС. Однак, і у звіті з ОВД, і у висновку йдеться про ВЕС «загальною потужністю 120 МВт (34 сучасних ВЕУ) з необхідною інфраструктурою в т.ч. під’їзні дороги, підземні кабельні лінії електропередач 110 кВ та внутрішні кабельні мережі 35 кВ». Очевидно, що решта 20 га стосується якраз цієї інфраструктури: доріг і кабельних ліній. Однак ніхто зі сторони відповідача та забудовника не знає, де конкретно буде розташована вся ця інфраструктура. Тобто у частині цих «загадкових» 20 га дозвільний “екологічний висновок” був виданий на невідомо які підготовчі і будівельні роботи, які будуть проводитись також наразі невідомо де. 

Представники турецького забудовника намагалися переконати, як покращиться ситуація з енергозабезпеченням регіону. Але на питання, чи є дефіцит енергії на Закарпатті, самі ж відповіли, що «нема». Також юристи ТОВ “Атлас Воловець Енерджи” не змогли відповісти щодо можливості транспортування сенкцій вітряків по 40 м довжиною та лопотей довжиною 70 м на грунтовій дорозі шириною близько 5 м,  від Воловця до г. Плай, а це 17 поворотів на 90‘ із перепадом висот 1000 м. Оскільки це фізично не можливо, якщо не зрізати додатково великі площі лісу та гір”.

Слід зазначити, що про оцінку цього  масштабного і ніщивного втручання в природу Карпат ні у звіті з ОВД, ні в оскаржованому висновку – ні слова.

Останнім виступив професор, «фахівець в усіх галузях» (за його власними словами), також відомий лобіюванням мініГЕС на закарпатських річках, професор Степан Поп, який, з його слів, “координував” та несе повну відповідальність за скандальний звіт з ОВД.

“Він розповів присутнім і про роботу зі студентами, і про написані ним книжки, і про те, що «екологія – не наука», і про те, що він вважає не фаховим весь біологічний факультет УжНУ, співробітники якого виступають проти будівництва, і про масу інших цікавих речей, які здебільшого не стосуються планованої діяльності і предмету судової справи. На жодне з поставлених йому запитань професор по суті не відповів. Під кінець засідання суддя Т.Скраль зробила зауваження присутнім, які не могли стримати сміх під час останнього виступу професора С.Поп. Однак в цілому засідання пройшло без ексцесів, велась трансляція, все було прозоро, всім учасникам надали рівні можливості висловитись і поставити запитання”,- повідомляє Віталій Грегор.

Всеукраїнський громадський рух #SAVE_Borzhava висловлює принагідно подяку за свідому позицію по захисту гірської полонини Карпат та послідовну присутність представникам громад свалявських Березників Керецьківської ОТГ та міжгірського Пилипця, спортивним рибалкам, науковцям, екологам та правозахисникам. Разом з цим, запрошує всіх небайдужих закарпатців, зокрема представників ЗМІ на наступне ключове засідання, на якому буде відбуватись дослідження доказів, призначене на 12 березня о 8:40.

28 лютого 2020р.

Теги: висновок, Боржава, засідання, будівництво, факти